Oanda TMS Starter 14 IV

Flesz   •   14-04-2025 08:11
W poniedziałek giełdy w regionie Azji i Pacyfiku zanotowały wyraźne wzrosty, co było reakcją na ogłoszenie przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa czasowego zawieszenia ceł na wybrane urządzenia elektroniczne, w tym smartfony, komputery i półprzewodniki. Choć początkowo informowano o wyłączeniu tych produktów z nowych taryf, później wyjaśniono, że zostaną one jednak objęte specjalnymi opłatami w ramach tzw. „ceł na półprzewodniki”, których wprowadzenie planowane jest na najbliższe tygodnie.
Oanda TMS Starter 14 IV

Prezydent Trump zapowiedział, że elektronika importowana z Chin zostanie objęta nowymi taryfami w ramach planowanych ceł na półprzewodniki. Wyjaśnił również, że wcześniejsze wyłączenie tych produktów z opłat miało charakter tymczasowy. Sekretarz handlu USA, Howard Lutnick, potwierdził, że produkty takie jak smartfony i laptopy zostaną objęte specjalnymi taryfami, co ma na celu przywrócenie produkcji tych urządzeń do Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo Trump zapowiedział wszczęcie śledztwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego w kontekście półprzewodników i całego łańcucha dostaw elektroniki.

Na rynkach azjatyckich odnotowano wzrosty głównych indeksów giełdowych. Japoński Nikkei 225 zyskał 1.95%, hongkoński Hang Seng wzrósł o 2.51%, chiński Shanghai Composite o 0.79%, a Shenzhen Composite o 1.16%. Koreański indeks Kospi zakończył dzień wzrostem o 0.88%, natomiast australijski S&P/ASX 200 podskoczył o 1.36%. Na rynku walutowym dolar amerykański osłabił się wobec jena o 0.35%, osiągając poziom 143.01.

W Japonii opublikowano dane dotyczące produkcji przemysłowej za luty. W ujęciu miesięcznym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, produkcja wzrosła o 2.3%, natomiast w skali roku o 0.1%. Wskaźnik wysyłek zwiększył się o 3.0% miesiąc do miesiąca i o 1.5% rok do roku. Z kolei wskaźnik zapasów spadł odpowiednio o 1.7% i 1.4%. Wskaźnik relacji zapasów odnotował spadek o 3.5% w ujęciu miesięcznym, lecz wzrósł o 0.4% rok do roku.

Z kolei Chiny opublikowały dane o handlu zagranicznym za marzec. Nadwyżka handlowa wyniosła 102.64 mld USD, co oznacza spadek względem 170.51 mld USD z lutego, lecz wynik ten przekroczył oczekiwania analityków. Eksport wzrósł o 12.4% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, natomiast import spadł o 4.3%. W przeliczeniu na juany nadwyżka handlowa osiągnęła poziom 736.72 mld, eksport wzrósł o 13.5% r/r, a import spadł o 3.5% r/r.

O 8:30 poznamy dane inflacji producenckiej ze Szwajcarii. Rynek spodziewa się wzrostu 0.2% m/m. Obecnie USDCHF zyskuje 0.12% i znajduje się na poziomie 0.8160. Na naszym rodzimym rynku o 9:00 opublikowany zostanie wskaźnik przyszłej inflacji wg BIEC za kwiecień. Poprzedni odczyt wyniósł 84.7. EURPLN dzisiaj jest delikatnie pod kreską (-0.07%) i znajduje się na poziomie 4.2840. USDPLN z kolei jest na poziomie 3.7650 przy stracie 0.23%. Główna para walutowa - EURUSD - kontynuuje wzrosty i jest obecnie na poziomie 1.1377.

Złoto obecnie znajduje się na poziomie 3232.47 USD za uncję, a srebro - 32.2020 USD. Ropa Brent jest teraz kwotowana po 65.09 USD za baryłkę. Na rynku giełdowym poznamy dzisiaj dane Dino Polska, XPlus oraz Termorex. Z kolei na giełdzie NYSE przed startem amerykańskiej sesji, swoje wyniki za I kwartał poda Goldman Sachs. 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.