OANDA TMS Starter 13 VI

Kontrakty terminowe na indeks S&P 500 spadły o 1,6 proc., Hang Seng i Shanghai Composite po 0,7 proc., natomiast australijski S&P/ASX 200 zniżkował o 0,4 proc., Nikkei 225 stracił 1,1 a azjatycki CSI 300 znalazł się niżej o blisko 0,9 proc. Spadki pogłębiły również kontrakty na Euro Stoxx 50 oraz Dax, które tąpnęły o 1,7 proc., zapowiadając trudne otwarcie na rynkach europejskich.
Obligacje skarbowe USA zyskały na wartości – rentowność 10-letnich papierów spadła o 2 pb do 4,34 proc., a japońskich dziesięciolatek o 4 pb do 1,405 proc. Australijskie obligacje odnotowały jeszcze większy spadek rentowności – o 6 pb do poziomu 4,17 proc.
Cena ropy WTI "wystrzeliła" o 9,4 proc. do 74,43 USD za baryłkę, co było największym wzrostem od ponad trzech lat. Wynika to z obaw o zakłócenia w dostawach surowca – Iran odgrywa bowiem kluczową rolę jako eksporter ropy, zwłaszcza do Chin i Indii. Wzrost napięć geopolitycznych budzi także obawy o potencjalne eskalacje z udziałem kolejnych państw regionu. W kontrze do tego, złoto podrożało o 1,3 proc. do 3 429,51 USD za uncję.
Na rynku walutowym dolar umocnił się o 0,4 proc., mimo wcześniejszego osłabienia i osiągnięcia trzyletniego minimum w czwartek. Wzrost wartości USD wynika z przepływu kapitału do bezpiecznych walut, mimo ostatnich wątpliwości co do jego siły fundamentów. Euro osłabiło się o 0,5 proc. do poziomu 1,1523 USD (EURUSD), jen japoński stracił 0,1 proc. i był wyceniany na 143,67 za dolara.
Złoty osłabił się. Kurs USD/PLN urósł ponad 3,71 (z poziomu bliskiego 3,67) a EUR/PLN zwyżkował w okolice 4,2770.
Sektor kryptowalut również odczuł wzrost awersji do ryzyka – Bitcoin spadł o 1,6 proc. do poziomu 104 271 USD, a Ether stracił aż 4,7 proc., zniżkując do 2 517 USD.
Ruchy te wpisują się w klasyczną reakcję na szok geopolityczny – inwestorzy oceniają, na ile obecna eskalacja konfliktu może się przedłużyć i jakie przyniesie konsekwencje dla globalnego wzrostu gospodarczego i bilansów energetycznych. Kluczowym czynnikiem determinującym trwałość obecnych zmian będzie odpowiedź Teheranu, której skala i tempo mogą zadecydować o dalszym kierunku rynków. Izrael zapowiedział, że operacja potrwa tyle, ile będzie konieczne, by usunąć zagrożenie, a Iran odgraża się „surową odpowiedzią”.
Dodatkowo w tle geopolitycznej eskalacji pojawiły się informacje z Banku Japonii – niektórzy przedstawiciele banku centralnego oczekują silniejszego wzrostu cen niż wcześniej zakładano, co może otworzyć drogę do podwyżki stóp procentowych, jeśli napięcia handlowe osłabną. Na razie jednak bank utrzyma prawdopodobnie główną stopę na poziomie 0,5 proc., oczekując na rozwój sytuacji globalnej.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne