Oanda TMS Starter 13 V

Indeks SP500 wzrósł o 3,3 proc., natomiast liedrami były społki technologiczne, co zostało zobrazowane wynikiem +4,4 proc. indeksu Nasdaq Composite. Przemysłowy Dow Jones zyskał 2,8 proc. Równocześnie rentowność obligacji skarbowych USA poszła mocno w górę, ponieważ rynek wycenia obecnie mniej obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku. 2 - letnie "papiery" urosły do 4,01 proc. a 10-letnie do 4,47 proc. Dolar się umocnił, co skutkowało spadkiem pary EUR/USD do 1,1090. Kurs USDJPY wzrósł o 310 pipsów do 148,50, natomiast AUD-USD spadł o 40 pipsów do 0,6370.
Złoty stracił względem głownych walut. Notowania USD/PLN urosły do 3,83 (obecnie 3,82). Zdecydowanie mniejszej skali deprecjacja miała miejsce w relacji do euro. Notowania EUR/PLN urosły do 4,25 i obecnie znajdują się lekko poniżej tego poziomu.
Na rynkach azjatyckich indeks Hang Seng wzrósł o 3 proc. proc., CSI300 o 1,2 proc., a kontrakty terminowe na Nikkei 225 zyskały 2,7 proc.
Złoto potaniało o 2,7 proc. do poziomu 3 236 USD za uncję. Ceny ropy Brent wzrosły o 1,6 proc. do 64,96 USD za baryłkę.
USA obniżą cło wynoszące dotąd 145 proc. do poziomu 30 proc. na okres 90 dni, obejmując podstawowe cło 10 proc. oraz dodatkowe 20 proc. związane z walką z fentanylem. Chiny obniżą swoje taryfy odwetowe ze 125 proc. do 10 proc., dostosowując się do stawek amerykańskich. Zrezygnowano również z innych środków pozataryfowych, jak zakaz eksportu kluczowych surowców do USA. Obie strony zapowiedziały powołanie mechanizmu do dalszych rozmów gospodarczych i handlowych.
Sekretarz Skarbu USA Scott Bessent stwierdził, że „obie strony nie chcą pełnego rozdzielenia gospodarek”, ale USA przeprowadzą „strategiczne rozdzielenie” w kluczowych sektorach dla bezpieczeństwa narodowego, takich jak półprzewodniki, farmaceutyki i stal. Dodał, że cła prawdopodobnie nie spadną poniżej 10 proc., a pułapem będzie 34 proc. Wskazał też na możliwość dalszych ustępstw celnych w przypadku dobrej współpracy Chin w kwestii fentanylu oraz ewentualnych porozumień zakupowych zmierzających do zmniejszenia deficytu handlowego USA z Chinami.
Trump podpisał dekret wykonawczy nakładający presję na koncerny farmaceutyczne, by dobrowolnie obniżyły ceny leków w USA. Rynki oceniły ten ruch pozytywnie, a akcje spółek farmaceutycznych odbiły po początkowych spadkach.
Członkini zarządu Fed Adriana Kugler ostrzegła, że polityka celna administracji Trumpa prawdopodobnie podniesie inflację i osłabi wzrost gospodarczy, nawet jeśli poziom ceł pozostanie na aktualnym poziomie. Podobne stanowisko zajął prezes Fed z Chicago Austan Goolsbee, podkreślając, że mimo zawartego porozumienia, ryzyko wyższej inflacji i spowolnienia gospodarczego pozostaje istotne.
W centrum uwagi inwestorów znajduje się dziś publikacja danych o inflacji CPI w USA za kwiecień oraz indeks optymizmu małych firm NFIB. Konsensus rynkowy dla inflacji zasadniczej i bazowej wynosi odpowiednio 2,4 proc. r/r i 2,8 proc. r/r – tyle samo, co w marcu.
Kontrakty terminowe na Fed Funds Futures wyceniają brak obniżki stóp w czerwcu, 11 pb cięcia do lipca, 27 pb do września i łącznie 56 pb do końca roku – mniej niż 66 pb wyceniane w zeszły piątek.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne