OANDA TMS Starter 09 VI

Flesz   •   09-06-2025 07:57
Początek tygodnia na rynkach azjatyckich przyniósł wzrosty indeksów i osłabienie dolara, w reakcji na lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy oraz nadzieje związane z rozmowami handlowymi USA–Chiny, które mają się odbyć w Londynie. Kluczowym tematem rozmów mają być surowce krytyczne, których produkcja w dużej mierze zależna jest od Chin.
Oanda TMS Starter 09 VI

Obie strony mają silne powody, by obniżyć retorykę konfrontacyjną – ich gospodarki są silnie powiązane, mimo że prezydent Donald Trump nie ukrywa zamiaru częściowego „rozłączenia” obu potęg gospodarczych. Kluczowe spotkanie negocjatorów ma odbyć się dziś w Londynie. Dokładna lokalizacja rozmów pozostaje nieujawniona. Celem ma być rewitalizacja porozumienia wstępnie zawartego w Genewie w ubiegłym miesiącu.

Piątkowy raport z rynku pracy w USA wykazał przyrost 139 tys. miejsc pracy w maju, co choć było poniżej wyniku z kwietnia (147 tys.), przewyższyło konsensus rynkowy (130 tys.). To wsparło rynkowy sentyment i pomogło Wall Street zakończyć ubiegły tydzień mocnymi wzrostami. Złoto jako bezpieczna przystań zanotowało dalsze spadki, tracąc 0,2 proc. do poziomu 3 303 USD/oz, a dolar osłabił się względem jena o 0,3 proc.

W Azji indeks MSCI dla regionu Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii) zyskał 0,5 proc., natomiast Hang Seng w Hongkongu wzrósł o 1,3 proc., przebijając poziom 24 000 punktów po raz pierwszy od marca. Japoński Nikkei urósł o 0,9 proc. Nastroje wspiera oczekiwanie, że londyńskie rozmowy mogą przynieść postęp w relacjach handlowych – zwłaszcza po mało konkretnej , rozmowie telefonicznej  pomiędzy Trumpem a Xi JinPingiem w ubiegłym tygodniu.

Dane z Chin za maj pokazały dalsze pogłębianie się presji deflacyjnej, co zwiększa prawdopodobieństwo dalszego luzowania polityki gospodarczej. Ceny producentów spadły aż o 3,3 proc. r/r – to najsilniejszy spadek od blisko dwóch lat i wynik gorszy od prognoz (–3,2 proc.). Jednocześnie indeks CPI spadł o 0,1 proc. r/r, co oznacza drugi z rzędu miesiąc deflacji konsumenckiej.

Jednocześnie inwestorzy nie ignorują wydarzeń politycznych w USA – rozlokowanie Gwardii Narodowej w Los Angeles w związku z protestami przeciwko polityce migracyjnej administracji Trumpa wpływa na postrzeganie ryzyka. Potencjalne pogłębienie napięć społecznych może częściowo ograniczyć pozytywny wpływ ewentualnych postępów w rozmowach handlowych.

Uwaga rynku stopniowo przesuwa się na środowe dane o inflacji w USA, które będą kluczowe dla oczekiwań dotyczących przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej. Lepsze dane z rynku pracy zmniejszyły nieco presję na natychmiastowe cięcia stóp, ale inflacja pozostaje głównym punktem odniesienia dla polityki monetarnej.

Kurs EUR/USD spadł w piątek do poziomu 1,1375, obecnie rośnie do 1,1425. Złoty stracił na wartości. Kurs USD/PLN wyznaczyła maksima na 3,77 a EUR/PLN lekko ponad 4,29. 

W Europie Dax stracił w piątek minimalne 0,08 proc., CAC40 zyskał 0,19 proc. a FTSE100 zakończył dzień z wynikiem dodatnim 0,3 proc. 

Ropa brent zyskała ponad 1,7 proc. Bitcoin w weekend osiagnał pułap 106 500 USD (obecnie 105 450 USD). 
 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.