OANDA TMS Starter 05 VI

Flesz   •   05-06-2025 08:15
Na rynkach finansowych dominowała w środę konsolidacja, a inwestorzy analizowali mieszankę słabszych danych makroekonomicznych oraz narastającej niepewności polityczno-gospodarczej. Główne indeksy giełdowe w USA zachowywały się stabilnie: Dow Jones spadł 0,2 proc., SP 500 pozostał bez zmian, natomiast Nasdaq Composite zyskał 0,3 proc. W Europie Eurostoxx 50 wzrósł o 0,6 proc. a Dax o 0,8 proc., odzwierciedlając nieco lepsze nastroje.
Oanda TMS Starter 05 VI

Na rynku obligacji doszło do wyraźnego spadku rentowności, co miało związek z pogarszającymi się danymi z USA. Rentowność amerykańskich obligacji 2-letnich spadła o 8,5 punktu bazowego do 3,87 proc., a 10-letnich o 10 punktów bazowych do poziomu 4,36 proc. Spadek ten nastąpił po publikacji rozczarowujących danych z rynku pracy (ADP) i sektora usług (ISM), które wskazują na wyraźne spowolnienie aktywności gospodarczej.

Bezowa Księga Fed wskazała, że aktywność gospodarcza w USA nieznacznie osłabła w ostatnich tygodniach. Wszystkie okręgi Rezerwy Federalnej podkreśliły wysoki poziom niepewności gospodarczej i politycznej, co prowadzi do ostrożności w decyzjach podejmowanych przez firmy i gospodarstwa domowe. Szczególne zaniepokojenie budzą rosnące cła, które według raportu wywierają presję na koszty i ceny. Większość firm spodziewa się, że będzie zmuszona przerzucić te koszty na konsumentów w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Dane makroekonomiczne z USA rozczarowały. Wskaźnik ISM dla usług w maju spadł do 49,9 pkt (prognoza: 52, poprzednio: 51,6), co sugeruje, że sektor ten wszedł w fazę kurczenia się. Jednocześnie komponent cen płaconych wzrósł do 68,7 pkt, co wskazuje na silną presję inflacyjną. Nowe zamówienia spadły do 46,4 pkt, co jest ostrzeżeniem przed dalszym spowolnieniem, choć komponent zatrudnienia wzrósł do 50,7 pkt, sygnalizując nieco większą stabilność na rynku pracy. Z kolei zatrudnienie w sektorze prywatnym, według raportu ADP, wzrosło zaledwie o 37 tys. miejsc pracy wobec prognozowanych 114 tys. i 60 tys. w kwietniu.

W reakcji na te dane kontrakty Fed Funds Futures nie wyceniają zmian stóp procentowych w czerwcu, ale wskazują na 25-punktową obniżkę do września i łącznie 57 punktów bazowych cięć do końca roku. To nieco więcej niż jeszcze na początku tygodnia, co świadczy o rosnących oczekiwaniach luzowania monetarnego.

BoC (bank centralny Kanady) pozostawił główną stopę procentową bez zmian na poziomie 2,75 proc. Drugi miesiąc z rzędu instytucja postanowił poczekać na dalszy rozwój sytuacji, argumentując to wysokim poziomem niepewności związanej z polityką handlową USA, umiarkowanym osłabieniem koniunktury oraz nieoczekiwaną odpornością inflacji. Gubernator Tiff Macklem zaznaczył jednak, że jeśli gospodarka osłabi się pod wpływem ceł i niepewności, a presja inflacyjna osłabnie, możliwe będą dalsze cięcia. 

W Australii dane o PKB za I kwartał pokazały spowolnienie – gospodarka wzrosła jedynie o 0,2 proc. kwartał do kwartału wobec prognozowanych 0,4 proc. i poprzednich 0,6 proc. Taki wynik umacnia oczekiwania, że RBA zdecyduje się na dalsze obniżki stóp procentowych. Rynek OIS wycenia obecnie 21 punktów bazowych cięć w lipcu, łącznie 58 punktów do września i aż 83 punkty bazowe do końca roku.

Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała dziś główną stopę referencyjną na poziomie 5,25 proc., kontynuując ostrożne podejście w prowadzeniu polityki pieniężnej. Decyzja wpisuje się w wcześniejsze sygnały ze strony członków RPP, zapowiadające brak zmian w czerwcu.

Europejski Bank Centralny ogłosi dziś swoją decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek szeroko oczekuje obniżki stopy depozytowej o 25 punktów bazowych do poziomu 2 proc., co stanowiłoby kontynuację cyklu luzowania polityki pieniężnej w strefie euro.

Na rynku walutowym dolar amerykański uległ umiarkowanej deprecjacji. Indeks USD spadł o 0,4 proc. do poziomu 98,81. Para EUR/USD wzrosła o 50 pipsów do 1,1420. Dolar osłabił się także wobec jena, gdzie kurs USD-JPY spadł aż o 120 pipsów do 142,80. Z kolei AUD-USD wzrósł o 30 pipsów do 0,6490.
Złoty stracił w relacji do współnej waluty. Kurs EUR/PLN urósł w ciągu dnia do 4,29 po czym nieco się obniżył poniżej 4,28. Osłabienie dolara spowodowało, że notowania USD/PLN zbliżyły się do 3,74 a obecnie wskazują 3,75. 

Na rynkach surowcowych ropa Brent spadła o 1,2 proc. do poziomu 64,86 USD za baryłkę, co może odzwierciedlać rosnące obawy o globalny popyt. Złoto, z kolei, zyskało 0,6 proc. i osiągnęło poziom 3 373 USD za uncję, zyskując na atrakcyjności jako bezpieczna przystań w warunkach rosnącej niepewności i spadających rentowności obligacji.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.