Oanda TMS Starter 03 IV

Flesz   •   03-04-2025 09:11
Kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy giełdowe gwałtownie spadły po ogłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa nowego pakietu ceł odwetowych. Biały Dom ogłosił wprowadzenie bazowej stawki celnej w wysokości 10% na wszystkie kraje, a także dodatkowych taryf na około 60 gospodarek, które mają największe deficyty handlowe z USA.
Oanda TMS Starter 03 IV

Bazowa stawka celna zacznie obowiązywać 5 kwietnia, a wyższe taryfy wejdą w życie 9 kwietnia.

Ogłoszenie nastąpiło po zamknięciu amerykańskiego rynku, przez co reakcja ujawniła się dopiero w notowaniach azjatyckich:kontrakty futures na SP 500 spadły o 3,5 proc., Nasdaq 100 stracił 4,5 proc., kontrakty na japoński Nikkei 225 notowane na CME spadły o prawie 5 proc..

Wczoraj amerykańskie akcje jeszcze rosły – w kolejnej sesji pełnej zmienności przed ogłoszeniem ceł. Rentowności amerykańskich obligacji i kurs dolara spadły

Stany Zjednoczone wprowadzą:

  • 34% taryfę na Chiny (łącznie 54% z już obowiązującą stawką 20% od marca),
  • 20% na Unię Europejską.
     

Dla reszty Azji cła wyniosą:

  • Wietnam: 46%
  • Tajwan: 32%
  • Japonia: 24%
  • Indie: 27%
  • Korea Południowa: 26%
  • Tajlandia: 37%
  • Indonezja: 32%
  • Filipiny: 18%
  • Malezja: 24%
     

Singapur, Australia i Nowa Zelandia będą objęte bazową stawką 10%.

Import stali i aluminium nie zostanie objęty nowymi cłami – już wcześniej obowiązywały na nie stawki 25%. Podobnie Kanada i Meksyk, które również pozostaną w dotychczasowym systemie celnym w ramach umowy USMCA.

W odpowiedzi na amerykańskie cła, Unia Europejska przygotowuje pakiet środków awaryjnych mających wesprzeć sektory gospodarki najbardziej narażone na uderzenie nowych taryf.

Rezerwa Federalna znalazła się w trudnym położeniu. Gubernator Fed Adriana Kugler oświadczyła, że utrzymanie stóp procentowych bez zmian pozostaje uzasadnione, dopóki ryzyka inflacyjne nie zaczną słabnąć. Wskazała na zmienność polityki rządowej, brak wyraźnych postępów w obniżeniu inflacji oraz na rosnące oczekiwania inflacyjne. Obecnie Fed Funds Futures wyceniają 23 pb obniżki do czerwca, 41 pb do lipca oraz łączną obniżkę 86 pb do końca 2025 roku (więcej niż 76 pb wyceniane jeszcze 1 kwietnia).

Wczoraj przed ogłoszeniem taryf Dow Jones wzrósł o 0,6%, SP 500 o 0,7%, Nasdaq Composite o 0,9%, Eurostoxx 50 spadł o 0,3 % a Dax stracił 0,7 %.

Kurs EURUSD w pierwszej reakcji spadł ale dziś rano dynamicznie rośnie i znajduje się obecnie w okolicy 1,0990. 

Ropa naftowa urosła o 0,6 proc. do 75 USD po czym spadła poniżej 73 USD.  Złoto po wzroście powyżej 3160 USD spadło w stronę 3120 USD/oz.

Amerykańskie 2 letnie obligacji spadły poniżej 3,8 proc. 

Raport ADP za marzec wyniósł 155 tys. nowych miejsc pracy przy prognozie 120 tys. Zamówienia w przemyśle (luty) urosły o +0,6% m/m (oczekiwano 0,5%), bez transportu zwiększyły się o 0,4%. Zamówienia na dobra trwałe (finalne dane za luty) urosły o  1% m/m, a bez transportu  o 0,7%.

Dziś rynek oczekuje na raport ISM dla amerykańskich usług oraz cotygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.