Oanda TMS Starter 02 IV

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, planuje ogłosić nowy plan taryfowy dzisiaj po zamknięciu giełdy, około godziny 22:00 czasu polskiego. Jak poinformowała rzeczniczka Białego Domu, Karoline Leavitt, nowe cła mogą zacząć obowiązywać natychmiast po ich ogłoszeniu. Plan taryfowy, zapowiadany od połowy lutego, zawiera kilka możliwych scenariuszy. Jednym z nich są tzw. „cła wzajemne”, czyli mechanizm nakładania na produkty importowane do USA takich samych stawek celnych, jakie inne państwa stosują wobec amerykańskich towarów. Uwzględniane mają być także pozataryfowe bariery handlowe. Alternatywnie rozważane jest wprowadzenie uniwersalnej stawki celnej w wysokości 20% dla większości partnerów handlowych, co stanowi nawiązanie do jednego z postulatów kampanii wyborczej Trumpa z 2024 roku. Trzecią opcją, według doniesień Wall Street Journal, może być niższe, ale jednolite cło wobec wybranych krajów.
Nowym planom towarzyszą również konkretne działania celne. Już w czwartek ma wejść w życie 25-procentowe cło na samochody nieprodukowane na terenie USA. Części samochodowe mają zostać objęte podobnym podatkiem najpóźniej do 3 maja. Tymczasowo z ceł mogą być zwolnione produkty zgodne z umową handlową USMCA, zawartą między USA, Meksykiem i Kanadą. W środę wejdą również w życie 25-procentowe tzw. „wtórne cła” na kraje importujące ropę z Wenezueli. Już teraz obowiązują natomiast 20-procentowe cła na towary importowane z Chin oraz 25-procentowe cła na stal i aluminium.
Na tle planowanych zmian giełda amerykańska (indeks S&P 500) zakończyła wtorkową sesję na plusie, choć jej wartość wciąż pozostaje o 8% niższa w porównaniu do szczytowego poziomu z połowy lutego. Wypowiedź gubernatora Banku Japonii, Kazuo Uedy, rzuciła dodatkowe światło na możliwe konsekwencje nadchodzących ceł. Jego zdaniem, nowe taryfy mogą krótkoterminowo zwiększyć inflację, lecz w dłuższej perspektywie doprowadzić do spowolnienia gospodarczego i wywołać presję deflacyjną. Ueda zaznaczył również, że wpływ ceł na nastroje konsumentów i firm pozostaje niepewny. Kwestia ta ma zostać poruszona na nadchodzących spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz grupy G20.
Na rynku surowców uwagę przyciągnęły dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), według których zapasy ropy w USA wzrosły w tygodniu kończącym się 1 kwietnia o 6.04 mln baryłek. Jednocześnie zapasy benzyny spadły o 1.6 mln baryłek, a rezerwy w centrum magazynowym Cushing wzrosły o 2.24 mln baryłek. Ropa WTI obecnie kwotowana jest na poziomie 71.13 USD za baryłkę.
W kontekście geopolitycznym administracja USA rozważa wprowadzenie ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Prezydent Trump wyraził niezadowolenie z powolnego postępu rozmów pokojowych prowadzonych przez Rosję i zapowiedział możliwość nałożenia bardziej agresywnych restrykcji. Nowe sankcje miałyby objąć m.in. tzw. „flotę cieni” – sieć tankowców używanych przez Rosję do obchodzenia embarga i sprzedaży ropy na czarnym rynku, co według szacunków może odpowiadać za około 70% rosyjskiego eksportu ropy.
Dziś poznamy także decyzję RPP ws. stóp procentowych w Polsce. Rynek spodziewa się pozostawienia stopy referencyjnej na poziomie 5.75%. Główna para walutowa EURUSD obecnie jest wyceniana na 1.0789. EURPLN znajduje się na poziomie 4.1865, a USDPLN 3.8802. Złoto w silnym trendzie wzrostowym wyceniane jest na 3116 USD za uncję.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne