Kalendarium 14 IV - 20 IV

Aktualnie żyjemy w świecie, gdzie obowiązuje nowa jednolita stawka celna 10 proc. (z wyłączeniem Chin gdzie obecnie mamy poziom sięgający łącznie 145 proc.) na okres 90 dni, zamiast krajowych wyższych opłat (np. 20 proc. dla Unii Europejskiej). Jednocześnie obowiązują cła sektorowe w wysokości 25 proc. m.in na samochody, częście stal oraz aluminium.
Podczas kilku dni mocnej przeceny można było przypuszczać, że Trump jest w stanie poświęcić rynki akcji, tylko po to, żeby zmniejszyć deficyt handlowy i uzyskać finansowanie cięcia podatków. Teraz jednak widać, że prezydent USA nie ignoruje ryzyka recesji oraz silnych spadków giełdowych. Być może jednak to był od początku blef, a ogłoszenia 2 kwietnia miały być jedynie pewnego rodzaju “straszakiem” dla innych państw. Trump chce negocjować, a każde zawarte porozumienie na warunkach USA będzie prawdopodobnie komunikowane jako wielkie zwycięstwo nowej administracji.
Pytanie jest teraz zasadnicze: czy to jednodniowe odreagowanie na Wall Street jest początkiem nowej fali wzrostowej, czy jednak na giełdzie nastąpiła fundamentalna zmiana, która wprowadza odwrotny kurs przynajmniej w średnim okresie (1 roku).
Gospodarka amerykańska pozostaje dynamiczna. Dostępne dotychczas prognozy wskazywały, że potencjał wzrostu na rok 2025 wynosi ok 2 proc. lub lekko ponad. Z pewnością wiele ośrodków analitycznych teraz dokona rewizji w dół, głównie ze względu na wzrost niepewności i jej negatywny wpływ na inwestycje przedsiębiorstw. Trumpowi powinno zależeć, żeby mimo wszystko jego kraj uniknął recesji.
Z kolei Fed musi zachować równowagę. Jego aktualna polityka nadal działa w kierunku dezinflacji. Rynek kilka dni temu wyceniał nawet 4 obniżki stóp w tym roku, potem nastąpiła lekk korekta i obecnie kontrakty Fed Funds Futures wyceniają niecałe 90 pb redukcji do grudnia. Jak na razie jednak brak recesji oraz wysokie oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA (wzmocnione przez taryfy) ograniczają przestrzeń do agresywnego luzowania.
W przypadku strefy euro zrealizował się scenariusz, że taryfy zostaną częściowo zniesione w wyniku renegocjacji. Firmy ze Starego kontynentu będą zyskiwać na konkurencyjności cenowej przez odpływ chińskich rywali z rynku amerykańskiego. Na ten moment wzrost PKB dla całej Unii powinien plasować się poniżej 1 proc. gdzieś w granicach 0,6-0,7 proc. Można oczekiwać, że na rynek europejski zostanie skierowana duża podaż tanich produktów z Chin, co będzie wpływać dezinflacyjnie w długim terminie. EBC powinien utrzymać “gołębi ton” i ściąć stopy do wakacji do poziomu 2 proc. Spadek rentowności niemieckich obligacji (głównie 2 letnich), silne euro oraz postępująca dezinflacja powinny być głównymi argumentami za luźną polityką monetarną.
Kurs EURUSD może wciąż podążać “na północ”. Dolar traci na nieprzewidywalnej polityce Trumpa a administracja Białego Domu może dążyć do dalszego osłabienia USD bo to będzie poprawiać saldo handlowe kraju. Presja na Fed powinna się utrzymywać w najbliższym czasie, a z miesiąca na miesiąc będziemy bliżej terminu wygaśnięcia kadencji Powella a jego następca lub następczyni może przyjąć odmienną postawę, która także będzie wywierać presję na amerykańską walutę.
Poniedziałek, 14 kwietnia 2025
- Chiny Handel zagraniczny
- Chiny Nowe kredyty (CNY)
- Chiny Podaż pieniądza M2 (r/r)
- 6:30 Japonia Produkcja przemysłowa fin.
- 9:00 Polska Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC
- 14:30 Kanada Sprzedaż hurtowników (m/m)
Wtorek, 15 kwietnia 2025
- 0:10 USA Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Patrick Harker)
- 1:40 USA Wystąpienie szefa Fed z Atlanty (Raphael Bostic)
- 8:00 Wlk. BrytaniaWynagrodzenia
- 8:00 Wlk. BrytaniaStopa bezrobocia
- 8:00 Wlk. BrytaniaWnioski o zasiłek dla bezrobotnych
- 8:45 Francja Inflacja konsumencka fin.
- 10:00 Polska Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych fin.
- 11:00 Strefa EuroProdukcja przemysłowa
- 11:00 Niemcy Indeks instytutu ZEW
- 14:15 Kanada Rozpoczęte budowy domów
- 14:30 USACeny importu i eksportu
- 14:30 Kanada Inflacja konsumencka
- 14:30 USA Indeks NY Empire State
- 14:30 Kanada Produkcja sprzedana (m/m)
- 22:40 USA Tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API
Środa, 16 kwietnia 2025
- 0:45 Nowa Zelandia Bilans handlu zagranicznego (NZD)
- 1:50 Japonia Zamówienia na sprzęt, maszyny i urządzenia (m/m)
- 3:30 Chiny Ceny nieruchomości (r/r)
- 4:00 Chiny Produkt Krajowy Brutto
- 4:00 Chiny Inwestycje w aglomeracjach miejskich (r/r)
- 4:00 Chiny Produkcja przemysłowa (r/r)
- 4:00 Chiny Sprzedaż detaliczna (r/r)
- 8:00 Wlk. Brytania Inflacja konsumencka
- 10:00 Strefa Euro Bilans płatniczy
- 11:00 Strefa Euro Inflacja konsumencka fin.
- 13:00 USA Wnioski o kredyt hipoteczny
- 14:00 Polska Wskaźniki inflacji bazowej
- 14:30 USA Wyniki sprzedaży detalicznej
- 15:15 USA Wyniki produkcji przemysłowej
- 15:45 Kanada Decyzja BoC ws. stóp procentowych
- 16:00 USA Indeks rynku nieruchomości - NAHB
- 16:00 USA Zapasy niesprzedanych towarów (m/m)
- 16:30 USA Tygodniowa zmiana zapasów paliw
- 16:30 Kanada Raport Banku Kanady nt. polityki monetarnej
- 16:30 Kanada Konferencja prasowa Banku Kanady
- 18:00 USA Wystąpienie szefowej Fed z Cleveland (Beth Hammack)
- 22:00 USA Napływ kapitałów do USA
Czwartek, 17 kwietnia 2025
- 0:45 Nowa Zelandia Inflacja konsumencka
- 1:00 USA Wystąpienie szefa Fed z Kansas City (Jeffrey Schmid)
- 1:50 Japonia Handel zagraniczny
- 8:00 Niemcy Inflacja producencka
- 14:15 Strefa Euro Decyzja ws. stóp procentowych
- 14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii
- 14:30 USA Pozwolenia na budowę domów
- 14:30 USA Rozpoczęte budowy domów
- 14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
- 14:45 Strefa EuroKonferencja prasowa po posiedzeniu ECB
- 16:30 USA Tygodniowa zmiana zapasów gazu
- 19:00 USA Liczba wież wiertniczych dla rynku ropy
Piątek, 18 kwietnia 2025
- Polska, USA, Francja, Kanada, Niemcy, Nowa Zelandia, Wlk. Brytania - Wielki Piątek - dzień wolny
- 1:30 Japonia Inflacja konsumencka
- 17:00 USA Wystąpienie szefowej Fed z San Francisco (Mary Daly)
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne