Gospodarki USA i Chin na kursie kolizyjnym

Specjalne   •   11-04-2025 11:55
Decyzja administracji Donalda Trumpa o nałożeniu 145-procentowych ceł na towary importowane z Chin wywołała natychmiastową i zdecydowaną reakcję Pekinu. Chińskie władze ogłosiły, że począwszy od 12 kwietnia, wprowadzą podwyższone cła na wszystkie towary pochodzące z USA – z dotychczasowego średniego poziomu 84% do aż 125%. To wyraźny sygnał, że Pekin nie zamierza pozostawać bierny wobec eskalacji konfliktu handlowego i jest gotów odpowiedzieć symetrycznie.
Gospodarki USA i Chin na kursie kolizyjnym

Ministerstwo Handlu Chin skrytykowało działania USA jako „ekonomicznie bezsensowne”, zarzucając Waszyngtonowi wykorzystywanie ceł jako narzędzia presji politycznej i gospodarczej. Chińscy urzędnicy podkreślili, że Stany Zjednoczone nadużywają środków ochrony handlu, próbując narzucić swoje warunki wbrew zasadom WTO i wielostronnej współpracy. Władze w Pekinie stwierdziły również, że dalsze ustępstwa wobec USA są nieuzasadnione, a strategia odwzorowywania amerykańskich działań przestała być skuteczna.

Pekin wyraził gotowość do dalszego kontrataku i ostrzegł, że jeśli Waszyngton nadal będzie naruszać jego interesy, Chiny „będą walczyć do końca”. Widać wyraźnie, że konflikt nabiera cech wojny celnej na pełną skalę – obie strony systematycznie zwiększają poziom taryf, co prowadzi do rosnących kosztów zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw po obu stronach Pacyfiku. Firmy coraz częściej zmuszone są do zmiany łańcuchów dostaw i szukania alternatywnych kierunków importu oraz eksportu. Reakcja rynków finansowych była natychmiastowa – po ogłoszeniu decyzji chińskich władz gwałtownie spadły kontrakty terminowe na indeks S&P 500, osłabiły się również europejskie giełdy, a dolar kontynuował trend spadkowy wobec głównych walut. Inwestorzy obawiają się dalszej eskalacji, która mogłaby negatywnie wpłynąć na globalny handel i spowolnić wzrost gospodarczy.

Odpowiedź Chin nie ograniczyła się jedynie do kwestii handlu. Władze w Pekinie wprowadziły dodatkowe środki retorsyjne, m.in. ograniczając liczbę amerykańskich filmów dopuszczanych do chińskich kin oraz wystosowując ostrzeżenia dla obywateli planujących podróże do USA. To element szerszej strategii, mającej na celu pokazanie determinacji w obronie interesów narodowych także na innych polach, w tym kulturalnym i turystycznym. Prezydent Xi Jinping zabrał głos w tej sprawie, jasno deklarując, że Chiny nie ulegną presji zewnętrznej i nie potrzebują „życzliwości innych krajów”, by się rozwijać. Podkreślił również, że rozwój Państwa Środka opiera się na wewnętrznych zasobach, innowacjach i niezależnej polityce gospodarczej. 

Wykres dzienny złota i miedzi, źródło: TradingView

W tle tych wydarzeń złoto rośnie dziś o 1.59%, a miedź o 1.1%.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.