Fed działa bardzo ostrożnie

Poranne   •   20-03-2025 09:50
Fed przyjmuje postawę “wait and see”. Świadczy o tym jego decyzja o pozostawieniu kluczowej stopy procentowej na niezmienionym poziomie (4,25-4,5 proc.). Mimo, że zaktualizowane prognozy nadal przewidują dwa cięcia w dalszej części roku, więcej urzędników niż wcześniej wyobraża sobie brak zmian lub tylko jedną redukcję. Fed podkreślił wysoki poziom niepewności ale twierdzi, żeby dostosować politykę pieniężną musi mieć więcej jasności.
Fed działa bardzo ostrożnie

To już druga z rzędu “pauza”. Oznacza to, że stopy procentowe w USA pozostają wciąż na relatywnie restrykcyjnym poziomie. To nie jest jednak tak, że Fed nie widzi zagrożeń dalszego wzrostu gospodarczego, wręcz przeciwnie, podkreśla, że poziom niepewności jest bardzo wysoki. Widać jednak, że Rezerwa Federalna nie chce działać pochopnie. Prawdopodobnie woli lekko spóźnić się z obniżkami, niż popełnić błąd w drugą stronę i następnie być zmuszona do ewentualnych podwyżek. Działania są bardzo wyważone i takie konserwatywne podejście na ten moment jest wg oceny amerykańskiej instytucji najlepszym możliwym rozwiązaniem. 

O ile perspektywy wzrostu gospodarczego pogorszyły się, to Fed nadal uważa, że dotychczasowe tempo dynamiki wzrostu jest “solidne”. Powell, uważa, że osłabienie „miękkich” danych, takich jak zaufanie konsumentów, jak dotąd nie wpłynęło na realną gospodarkę. Działaniem sugerującym nieco łagodniejsza politykę mnetarną jest spowolnienie redukcji swojego portfela obligacji (QT). Ma ona teraz wynosić 5 mld USD miesięcznie, do tej pory tempo wynosiło 25 mld USD. To reakcja na napięcia na rynku pieniężnym. Z kolei limit redukcji obligacji zabezpieczonych hipoteką nie zmienił się i pozostał na poziomie 35 mld USD w każdym miesiącu. 

Fed widzi zagrożenie podbicia inflacji związanego z polityką gospodarczą a dowodem na to jest rewizja prognoz wskaźnika bazowego z poziomu 2,5 proc. Do 2,8 proc. Na koniec tego roku. W długim terminie ścieżka powrotu do celu nie została zmieniona. Należy to rozumieć, że podbicie inflacji będzie okresem tymczasowym. Obawy o PKB zostały zobrazowane poprzez spadek prognoz wzrostu do 1,7 proc. Z wcześniejszych 2,1 proc. Fed skomentował wzrost niektórych wskaźników oczekiwań inflacyjnych, przyznając, że rynkowe miary nadal wskazują na ich stabilność. 

Nadal konsensensusem pozostają dwie obniżki w tym roku. Jedynie dwóch decydentów spodziewa się ruchu o 75 pb. bub więcej w tym roku, wcześniej było ich pięciu. Więcej członków FOMC niż wcześniej dopuszcza teraz możliwość tylko jednej obniżki lub całkowitego braku zmian w stopach procentowych.

Fed chce większej jasności i dlatego przyjmuje postawę wyczekującą. Pojawi się ona prawdopodobnie dopiero po podjęciu kluczowych decyzji politycznych przez rząd. Instytucja wciąż nie spieszy się z obniżkami. Brak większych zaskoczeń, dość spora przewidywalność działań - to wszystko powoduje, że na rynku zapanował optymizm czego dowodem była dobra sesja na Wall Street. Zmienność była jednak stonowana, szczególnie na rynku walutowym. Widać było po samej decyzji lekkie osłabienie USA. Wyraźniejszy ruch miał miejsce na rynku obligacji, gdzie rentowności 2-letnich “papierów dłużnych spadły do poziomu poniżej 4 proc. 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.