Chiny: polityka fiskalna będzie kluczowa

Specjalne   •   17-03-2025 14:27
Pierwszy zestaw twardych danych na 2025 rok pokazał, że gospodarka Chin na początku roku radziła sobie lepiej niż oczekiwano. Okres ten nie obejmuje jeszcze nałożonych sanki ceł przez USA. popyt krajowy pozostaje “kruchy” - dane dotyczące rynku nieruchomości oraz kredytów nie wykazują wspólnych oznak poprawy. Doroczne posiedzenie Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych na początku marca zobowiązało się do zwiększenia konsumpcji w celu osiągnięcia wzrostu na poziomie 5 proc.
Chiny: sygnał inflacyjny zniekształcowny

Połączone dane styczniowo-lutowe przedstawiają nieco lepszy obraz gospodarki. Produkcja przemysłowa urosła o 5,9 proc. r/r a w IV kwartale było to 5,5 proc. Jest to spójne z ostatnimi wskaźnikami PMI, które wskazywały na silniejszą aktywność produkcyjną w lutym. 

Sprzedaż detaliczna przyspieszyła ale w nieznaczny sposób (4 proc. r/r, poprzednio 3,8 proc.).Oficjalny indeks PMI dla usług wskazywał na osłabienie, co może rodzić wątpliwości co do trwałości ożywienia konsumpcji. 

Inwestycje w środki trwałe urosły o 4,1 proc. r/r w styczniu oraz w lutym (IV kw. 2,7 proc.) do czego przyczyniły się w dużej mierze wydatki sektora publicznego (infrastruktura) oraz inwestycje w przemyśle wytwórczym.

Pamiętajmy jednak, że kryzys rynku nieruchomości nie skończył się, inwestycje w tym sektorze wciąż ograniczają wzrost gospodarczy. Świadczy o tym spadek sprzedaży powierzchni mieszkalnych w styczniu oraz lutym w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W IV kwartale 2024 widoczne było ożywienie. W tym czasie odbył się jednak Chiński Nowy Rok, który mógł nieco zniekształcić wynik.

Widoczny jest spadek impetu w handlu Eksport wzrósł o 2,3 proc. Co było zdecydowanie gorszym rezultatem niż 10 proc. W IV kwartale ubiegłego roku. Oczekiwany tu był lepszy wynik, ponieważ zakładano, że nastąpi kumulacja wysyłek przed wprowadzeniem ceł przez USA. Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone nałożyły dodatkowe 10 proc. Taryfy na chiński import do 4 lutego a następnie zwiększyły je do wartości 20 proc. (od 4 marca). Niepewność co do dalszych podwyżek pozostaje wysoka, a cła mogą stać się głównym czynnikiem ograniczającym perspektywy chińskiego eksportu. Import spadł o 8,4 proc. r/r po spadku o 1,8 proc. w IV kwartale. Eksport za jakiś czas może nie być kluczowym motorem wzrostu, dlatego też Pekin coraz mocniejsz skupia się na poprawie konumpsji wewnętrznej. 

W Chinach inflacja spadła o 0,7 proc. r/r w lutym po wzroście o 0,5 proc. W styczniu. Na wyniki wpłynęły efekty bazowe (różnice w terminach Święta). Po uwzględnieniu efektów świątecznych CPI naprawdę wzrósł o 0,1 proc. r/r. Dane za styczeń i luty sugerują niewielką presję cenową co należy rozumieć jako wynik słabego popytu. 

Wydaje się, że polityka fiskalna Chin odegra w najbliższych miesiącach kluczową rolę. Pekin zamierza wspierać wzrost dochodów gospodarstw domowych, stabilizować rynek akcji oraz nieruchomości a także zapewniać świadczenia socjalne w celu zwiększania liczby urodzeń. 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.