Decyzja Banku Kanady zostanie opublikowana w środę 17 stycznia o 16:00. Oczekujemy utrzymania stopy overnight na 1 proc., co jest wbrew rynkowemu konsensusowi zakładającemu podwyżkę o 25 pb. Wraz z decyzją opublikowany zostanie Raport Polityki Monetarnej z aktualizacją prognoz gospodarczych. Na 17:15 zaplanowana jest konferencja prezesa Poloza i wiceprezes Wilkins.
W grudniowym komunikacie Bank Kanady w swoim forward guidance podkreślał, że zamierza być ostrożny i podlegać pod wymowę napływających danych z gospodarki. Z punktu widzenia tego drugiego argumentu, wszystko zdaje się sprzyjać dalszemu zacieśnianiu polityki pieniężnej. Imponujące są odczyty z rynku pracy – w grudniu zatrudnienie wzrosło o 78,6 tys. miejsc, miażdżąc oczekiwania na skromny wzrost o 2 tys. Stopa bezrobocia jest na historycznym minimum 5,7 proc. Choć tempo wzrostu gospodarczego w październiku (ostatnie dostępne dane) wygasło m/m (prog. 0,2 proc.), to jednak dynamika roczna pozostała solidna (3,4 proc.). Inflacja CPI w listopadzie podbiła do 2,1 proc. r/r z 1,4 proc., tym samym sięgając celu inflacyjnego 2 proc. Dobrze wypadał też sprzedaż detaliczna za październik na 1,5 proc. m/m przy prog. 0,3 proc.
Jednak BoC także pozostaje ostrożny w swoim nastawieniu, co tyczy się dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej, ale też oceny ryzyk dla perspektyw. W tym kontekście największe zagrożenie dotyczy trwających negacjach z USA o przyszłości porozumienia NAFTA. W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje ze strony przedstawicieli kanadyjskiego rządu, wśród których rośnie przekonanie o zerwaniu porozumienia przez USA podczas szóstej fazy rozmów pod koniec stycznia. Załamanie rozmów oznaczałoby poważne perturbacje dla handlu Kanady, co uderzyłoby w gospodarkę.
Sądzimy, że Bank Kanady będzie jednym z bardziej aktywnych banków centralnych G10 w temacie zacieśniania monetarnego, jednak w naszej ocenie BoC może sobie pozwolić na wstrzymanie się z podwyżką do marca, kiedy przyszłość porozumienia NAFTA będzie pewniejsza. Problematyczną kwestią są jednak wysokie oczekiwania rynkowe, gdyż rynek stopy procentowej zdyskontował prawie 23 pb podwyżki. BoC może nie chcieć ryzykować szoku rynkowego i przystanie na rynkowe oczekiwania. Jeśli tak, to należy spodziewać się podtrzymania w komunikacie języka o ostrożnym podejściu w kwestii przyszłych decyzji z nakreśleniem ryzyk licznych ryzyk (NAFTA, ropa naftowa, przegrzany rynek nieruchomości).
Wysokie oczekiwania rynkowe oznaczają, że także CAD niemal w całości zdyskontował szanse na podwyżkę, więc nie ma obecnie dużej wartości w nowych pozycjach kupna. Ryzyka przeważają po negatywnej stronie w przypadku braku podwyżki lub nie-jastrzębiego wydźwięku komunikatu. Potencjalne osłabienie CAD pod presją realizacji zysków (sprzedaż faktów) może jednak stanowić okazję dla zajęcia średnioterminowej pozycji, biorąc pod uwagę, że CAD prezentuje jedne z lepszych warunków fundamentalnych w gronie walut G10.