Złoty stabilny przed RPP

04-01-2022 11:52
Na rynku walutowym we wtorek nastroje są umiarkowanie pozytywne. Dolar traci względem głównych rywali, co w pewien sposób wspiera bardziej ryzykowne waluty. Na rynku złotego zmienność jest relatywnie niewielka, a wycena PLN zależna będzie od decyzji Rady Polityki Pieniężnej.
Złoty stabilny przed RPP

Największym wydarzeniem na krajowym podwórku we wtorek jest decyzja RPP ws. poziomu stóp procentowych. Spotkanie zostało przesunięte z 12 stycznia w związku z niedyspozycyjnością części członków we wcześniej ustalonym terminie. Złoty zyskiwał w ostatnich dniach w oczekiwaniu na jastrzębie ruchy ze strony RPP. Prezes Glapiński w wywiadzie przedstawił najnowsze prognozy DA NBP. Uwzględniają one rekordowe wzrosty cen energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2 na rynku europejskim i krajowym. Średnioroczna inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,6 proc., czyli więcej niż przewidywane 5,1 proc. w 2021 r. Szczyt inflacji, zdaniem NBP, pojawi się w czerwcu przyszłego roku i wyniesie 8,3 proc. Naszym zdaniem prognozy wciąż są optymistyczne. Sądzę, że zmiana ścieżki inflacji może implikować bardziej jastrzębie poczynania decydentów monetarnych, choć w wypowiedziach wskazują oni, że optymalne byłoby 50 punktów bazowych, co stanowi obecne konsensus. Ryzyka odchyleń od konsensusu są jednak asymetryczne i przesuwają się raczej w górę. Wycena złotego we wtorek jest stabilna i utrzymuje się w okolicy 4,5740 za euro.

W Europie Środkowo-Wschodniej zmienność na FX pozostaje mniejsza, jednak pozytywne nastroje na rynkach bazowych sprawiają, że waluty CEE wykazują tendencję do umocnienia. Eurodolar odbił na przestrzeni sesji, co jednak jest efektem słabszego USD, a nie silniejszego EUR. Węgierski forint zyskuje względem wspólnej waluty. Notowania EUR/HUF cofnęły się już do 365,2 pkt. We wtorek notowania EUR/CZK zatrzymały się przy poziomach odniesienia – 24,77. 

Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.