Złoty stabilny przed konferencją prezesa NBP

15-01-2021 13:18
EUR/PLN wrócił na 4,54 przy wąskiej zmienności w pierwszej części dnia, gdyż inwestorzy czekają, co do powiedzenia będzie miał prezes NBP Adam Glapiński na konferencji o 16:00. Forint węgierski pozostaje w konsolidacji, oczekując na wykrystalizowanie się trendu na rynkach globalnych. Na rynku rubla wraca presja dyktowana spadkiem cen ropy naftowej.
Złoty stabilny przed konferencją prezesa NBP

Niewiele się dziś dzieje na rynku złotego. Poranna presja skutkowała podejściem EUR/PLN pod 4,55, ale szybko kurs wrócił na 4,54. Niezdecydowanie na rynkach zewnętrznych przeradza się w konsolidację, a chwilowe osłabienie walut regionu dyktowane było spadkami EUR/USD i czerwonym otwarciem giełd.

Dziś na 16:00 zaplanowana jest konferencja prasowa prezesa NBP pt. „Podsumowanie sytuacji gospodarczej 2020 roku, ocena stabilności systemu finansowego oraz perspektyw na 2021 rok”.

Konferencja będzie wyłącznie w wersji internetowej, a prezes będzie odpowiadał na wcześniej przesłane pytania od dziennikarzy. Jakkolwiek konferencja jest czymś nowym i stanowi potencjalny czynnik ryzyka jako źródło świeżych sygnałów z banku centralnego, fakt, że będzie to odpowiedź na wcześniej przesłane pytania sugeruje omijanie trudnych pytań i ograniczenie odpowiedzi do z góry nadane go przekazu. Prawdopodobnie temat złotego i interwencji będzie jednym z głównych i spodziewalibyśmy się powtórzenia za komunikatem po posiedzeniu RPP, że interwencje mogą być dokonywane "w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę".

Nie sądzimy, aby konferencja miała być źródłem dodatkowej presji osłabiającej złotego i na obecnych poziomach EUR/PLN może być atrakcyjny pod sprzedaż w oparciu o solidne fundamenty i relatywne niedowartościowanie w porównaniu do innych walut regionu. Dopiero test 4,50 może wzbudzać spekulacje o możliwość aktywacji NBP, ale do tego poziomu jest przestrzeń na umocnienie złotego.

EUR/HUF kotłuje się w ciasnym przedziale 358,50-361,70. Spokój w informacjach krajowych skazuje rynek forinta na śledzenie sytuacji na rynkach zewnętrznych. Docelowo kurs powinien ponownie schodzić w stronę 356, ale do tego potrzeba wsparcia w bardziej zdecydowanym rajdzie ryzykownych aktywów.

Dzisiejsze spadki cen ropy Brent o 1,5 proc. do 55,5 USD/b ciążą na notowaniach rubla i USD/RUB jest lekko wyżej na 73,5 vs 73,1 w czwartek. Za niecałą godzinę publikowane będą dane o bilansie handlowym Rosji za listopad, ale nie oczekujemy wpływu danych na rubla.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.