Złoty odporny na dobre odczyty z gospodarki

22-04-2021 10:36
Marcowa sprzedaż detaliczna w Polsce przynosi kolejne pozytywne zaskoczenie. Po rekordowym odczycie produkcji przemysłowej, wzrost sprzedaży detalicznej wyniósł 17,1 proc. r/r. vs 12,5 proc. prognozowany.
Złoty odporny na dobre odczyty z gospodarki

Nie bez znaczenia dla wartości odczytu jest statystyczny efekt niskiej bazy, ale biorąc pod uwagę całość danych z Polski, a więc produkcję przemysłową oraz sprzedaż detaliczną należy wnioskować, że gospodarka (zupełnie inaczej niż służba zdrowia) oparła się trzeciej fali zachorowań na COVID19.

Wiele wskazuje na to, że gospodarka przystosowała się do pandemicznej rzeczywistości i znacznie łagodniej przechodzi kolejny pandemiczny szok. Szczegółowy opis danych sugeruje, że Polacy realizują poniekąd odroczony popyt wraz z rosnącym poczuciem stopniowego powrotu do normalności. Na uwagę zasługuje wzrost wydatków na odzież i obuwie, który wyniósł 93 proc. i wskazuje na przygotowywanie się do wychodzenia z lockdownu oraz zrealizowanie odroczonych potrzeb zakupowych.

Dane z Polski opublikowane w bieżącym tygodniu nastrajają pozytywnie przed okresem stopniowego otwierania gospodarki. Niemniej na rynku walutowym panuje spokój i wyczekiwanie decyzji EBC. Złoty jest obojętny wobec krajowych odczytów, ale podatny na zmiany globalnych nastrojów. W czwartek przed południem kurs EUR/PLN utrzymuje się przy 4,5550.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.