Złoty najsłabszy od początku miesiąca

10-06-2021 12:48
Dolar plasuje się w czwartek w połowie stawki G10, a za jego umocnieniem przemawiają oczekiwania wyższej inflacji konsumenckiej z USA. Gołębi wydźwięk komunikatu po posiedzeniu RPP osłabił złotego. W stabilizacji PLN nie pomaga również globalna awersja do walut krajów rozwijających się.
Złoty najsłabszy od początku miesiąca

EUR/USD w czwartek wraca w okolice 1,2170, przy nieco silniejszym dolarze i oczekiwaniu utrzymania niskich stóp procentowych przez EBC. Decyzja EBC zostanie zakomunikowana o 13:45, a rynek oczekuje utrzymania głównej stopy na poziomie 0 proc. oraz utrzymania tempa skupu aktywów na dotychczasowym poziomie. Stwarza to pewne ryzyko spadku kursu EUR/USD, a co za tym idzie większej presji na waluty regionu CEE.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej widoczna jest awersja do ryzyka. EUR/HUF utrzymuje się jednak względnie nisko, przy 345,9 pkt., gdyż rynek wycenia szybszą normalizację polityki pieniężnej na Węgrzech. Pierwsza podwyżka stóp oczekiwana jest już na następnym posiedzeniu. Do poziomu 25,4 pkt. przyklejony jest kurs EUR/CZK, który trzyma się w trendzie bocznym od połowy maja.

Wyraźnie słabszy jest natomiast złoty, który negatywnie przyjął komunikat po posiedzeniu RPP. Rada w środę utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 0,1 proc.), a w komunikacie rozwiała wszelkie wątpliwości odnośnie zwrotu w polityce pieniężnej. Rada widzi inflację jako przejściową i wywoływaną czynnikami zewnętrznymi, toteż nie zamierzać korygować parametrów polityki. Uczestnicy rynku, którzy oczekiwali zaostrzenia tonów w kierunku bardziej jastrzębim mogę się czuć rozczarowani, a scenariusz utrzymania stóp na niezmienionym poziomie do końca bieżącego roku staje się coraz bardziej realny. EUR/PLN reaguje w czwartek odbiciem do 4,4860 – najwyżej od początku miesiąca. Kurs zmaga się z ważnym oporem, którego złamanie może poskutkować powrotem na wyższe poziomy. USD/PLN umacnia się o 0,5 proc. (jak na standardy FX to silna reakcja) do poziomu 3,6870, a notowania GBP/PLN wracają w okolice 5,1980.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.