Złoty najsilniejszy od miesiąca

08-04-2021 11:51
Notowania złotego umacniają się wraz z poprawiającymi się nastrojami na szerokim rynku. Waluta nadrabia zaległości po długim okresie słabości.
Złoty najsilniejszy od miesiąca

Przyczyny umocnienia złotego trudno upatrywać w komunikacie RPP. Pomimo zmiany fragmentu o braku trwałego dostosowania kursu PLN do warunków rynkowych ogólny wydźwięk komunikatu nadal jest gołębi z podkreśleniem gotowości do interwencji na FX. Rada jest zadowolona z obecnej wyceny złotego, ale będzie przeciwdziałać gwałtownemu umocnieniu (osłabieniu również) gdyż „tempo ożywienia gospodarczego w kraju będzie także uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego”. RPP przedkłada tempo ożywienia nad poziom inflacji jako wskaźnik efektywności polityki monetarnej i jednocześnie podkreśla, że na wzrost cen kluczowy wpływ mają ceny administrowane (niezależne od NBP).

Kluczowa dla złotego jest sytuacja na głównym rynku, gdzie po okresie umocnienia dolara kurs EUR/USD odbił na początku kwietnia. Poprawa nastrojów wspiera waluty EM, w tym złotego. Inną kwestią jest to, że złoty był w ostatnim miesiącu jedną z najsłabszych walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej a więc ma przestrzeń do nadrabiania strat. W czwartek około południa złoty jest najsilniejszą względem euro walutą EM.

Notowania walut EM, źródło: Bloomberg

Notowania walut EM, źródło: Bloomberg

W odbiciu pomagają nagłówki portali o niższym niż w ubiegłych tygodniach dobowym przyroście nowych zachorowań na COVID19. Wprawdzie sytuacja w służbie zdrowia nadal jest trudna, ale spokojny rynek sprzyja zdyskontowaniu takich informacji jako pozytywnych dla złotego.

Kurs EUR/PLN testuje wsparcie biegnące wzdłuż linii 55-cio sesyjnej średniej kroczącej i osiada na poziomie 4,5560, najniższym od miesiąca. O 0,4 proc. tanieje dolar, a kurs USD/PLN znajduje się w okolicy 3,8365. W relacji do funta szterlinga złoty umacnia się do poziomu 5,2725.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.