Złoty mocny w oczekiwaniu na decyzję RPP

07-04-2021 12:38
Notowania złotego umacniają się w oczekiwaniu na decyzję RPP w sprawie poziomu stóp procentowych. Lokalni rywale nie zostają jednak w tyle i korzystają na poprawie globalnego sentymentu.
Złoty mocny w oczekiwaniu na decyzję RPP

Na szerokim rynku FX dolar oddaje pole rywalom z koszyka G10, co podsyca apetyt na bardziej ryzykowne waluty krajów rozwijających się. Kurs EUR/USD znalazł się na ponad dwutygodniowych maksimach w okolicy 1,1890. Poprawę nastrojów wykorzystują waluty z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Notowania złotego umacniają się w środę, ale skala jest mniejsza niż u lokalnych rywali. Złotemu niezmiennie ciąży nierozwiązana kwestia kredytów CHF, a także sytuacja epidemiczna. W środę został przedłużony okres obowiązywania restrykcji epidemicznych, ale złoty utrzymał zdobyte wcześniej poziomy. Kluczowa w środę będzie decyzja RPP w sprawie poziomu stóp procentowych. Oczekujemy utrzymania parametrów polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie, ale niewykluczone jest usunięcie z komunikatu fragmentu o braku trwałego dostosowania kursu PLN do sytuacji. Ważniejsza od środowego komunikatu będzie jednak piątkowa konferencja prezesa Glapińskiego, na której z pewnością odniesie się do kwestii kredytów frankowych.

 Kurs EUR/PLN przełamał górną linię klina i osiadł na poziomie 4,5785. Notowania USD/PLN również znalazły się najniżej od dwóch tygodni przy 3,8505. GBP/PLN spada w okolice 5,3215.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Złoty nie jest jednak liderem wzrostów w regionie. Najsilniejsza pozostaje korona czeska, która zyskuje w związku z poprawiającą się sytuacja epidemiczną, a także oczekiwania rynku odnośnie wcześniejszej niż inni normalizacji polityki pieniężnej. Kurs EUR/CZK spada w środę poniżej 26 pkt. EUR/HUF znajduje się 0,3 proc. poniżej poziomów odniesienia przy 360 pkt., a lokalne czynniki nie odgrywają w przypadku forinta znaczącej roli.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.