Wzrost bazowej inflacji w strefie euro może martwić EBC

02-03-2023 16:54
Nie spełniły się nadzieje na silny spadek wskaźnika inflacji w lutym w całej strefie euro. Zmniejszyła się ona tylko nieznacznie z 8,6 proc. do 8,5 proc.. Podczas gdy ceny energii spadły, ceny żywności wzrosły i inflacja bazowa zwyżkowała z 5,3 proc. do 5,6 proc. EBC pozostanie prawdopodobnie przy swojej „jastrzębiej” strategii prowadzenia polityki monetarnej i na marcowym posiedzeniu możemy liczyć na kolejny ruch o 50 punktów bazowych.

Według wstępnych obliczeń Eurostatu, stopa inflacji w strefie euro spadła w lutym nieznacznie o 0,1 punktu procentowego do 8,5 proc. Konsensus rynkowy wskazywał znacznie silniejszego spadku. Niespodzianką był wzrost inflacji bazowej. Tu mamy nowy rekord 5,6 proc.

Widać, że inflacja cen energii łagodnieje. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku wzrosły one o „tylko” 13,7 proc. W październiku dynamika była na poziomie 41,5 proc.

Jeśli chodzi o odczyt „core” – tu oczekuje się, że ten wskaźnik osiągnie szczyt dopiero w lipcu i dopiero od tego momentu będą zauważalne spadki. Przedsiębiorstwa prawdopodobnie przerzuciły na konsumentów dużą część spowodowanego cenami energii wzrostu kosztów produkcji. W tym momencie, przy silnie rosnących płacach pojawia się nowa fala inflacji – tzw. druga runda.

Po godzinie 11:00, kiedy zostały opublikowane dane, widoczna była aprecjacja euro. Kurs EUR/USD zbliżył się do 1,07. W kolejnych godzinach  cały przedpołudniowy ruch wzrostowy został „wymazany” a główna para walutowa wskazuje aktualnie 1,0610. W najbliższym czasie na notowania będzie mieć z pewnością wpływ jutrzejszy raport ISM dla usług w USA. Dodatkowo dziś jeszcze przemawiać będzie Waller z Fed a jutro głos zabierze Logan Bostic, Bowman i Barkin.  

Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.