Wzrasta awersja do ryzyka przed decyzją Fed

28-04-2021 14:02
W środę na rynku walutowym obserwujemy redukcję ryzykownych pozycji, co skutkuje mocniejszym dolarem. W rejonie CEE zyskuje rubel, a najsłabszą walutą jest złoty, który zmaga się z wewnętrznymi problemami.
Wzrasta awersja do ryzyka przed decyzją Fed

Na głównym rynku EUR/USD cofa się do 1,2072 w ślad za rosnącymi rentownościami amerykańskiego długu. Rentowności amerykańskich 10-ciolatek znajdują się na poziomie 1,64 proc., najwyżej od dwóch tygodni.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej widoczna jest redukcja ryzykownych pozycji z naciskiem na złotego, który jest najsłabszą z walut EM. Rynek złotego jest w potrzasku prawnym, a oczekiwanie na czwartkowe orzeczenie TSUE ws. kredytów CHF zachęca inwestorów do spekulacyjnego osłabiania złotego. Oczekujemy większej zmienności wraz z zbliżającą się publikacją orzeczenia, a także tuż po nim. Dla złotego kluczowa będzie reakcja NBP po orzeczeniu, a także komunikaty płynące bezpośrednio z banków, które posiadają znaczący portfel kredytów CHF. W czwartek po południu kurs EUR/PLN zmierza do 4,5865, a notowania USD/PLN znajdują się najwyżej od ubiegłego piątku, przy 3,7980. GB/PLN oscyluje wokół 5,2733.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Główni rywale złotego wypadają lepiej w starciu z euro. Kurs EUR/CZK rośnie do 27,95 pkt., a notowania EUR/HUF cofają się do poziomów najniższych od tygodnia – 361,4 pkt.

Najsilniejszą walutą w regionie jest rosyjski rubel, który zyskuje wraz z ustępującym ryzykiem konfliktu z Ukrainą. Wojska rosyjskie wracają do baz z ćwiczeń przy południowych rubieżach na granicy z Ukrainą. W najbliższych miesiącach prezydent Putin spotka się zarówno z prezydentem Bidenem jak i prezydentem Zełeńskim, aby porozmawiać o wzajemnych relacjach.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.