Wysoki deficyt ogranicza łagodniejszą politykę NBP

17-01-2025 17:36
Dzisiaj odbyła się konferencja prezesa NBP - Adama Glapińskiego. Wysoki deficyt sektora finansów publicznych w Polsce, który według prognoz na rok 2025 ma wynieść co najmniej 5.5% PKB, znacząco ogranicza możliwość prowadzenia łagodniejszej polityki pieniężnej – ocenił prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP). Podkreślił również, że brak działań w kierunku zacieśnienia fiskalnego i redukcji deficytu uniemożliwia polityce fiskalnej odgrywanie istotnej roli w ograniczaniu inflacji.
Wysoki deficyt ogranicza łagodniejszą politykę NBP

„Brak zmniejszenia się deficytu ogranicza przestrzeń do poluzowania polityki pieniężnej. Polityka fiskalna nie wywiera presji na obniżenie inflacji, a wręcz przeciwnie” – wskazał szef banku centralnego podczas konferencji prasowej. W odniesieniu do inflacji bazowej prezes NBP zaznaczył, że pozostaje ona na podwyższonym poziomie i w tym roku będzie oscylować wokół 4% w ujęciu rocznym. Na koniec grudnia 2024 roku inflacja bazowa, wyłączając ceny żywności i energii, wyniosła 4% r/r, co potwierdza stabilizację wskaźnika w tym zakresie. Prognozy nie przewidują istotnych zmian tej dynamiki w najbliższym czasie.

Odnosząc się do kursu złotego, prezes Glapiński ocenił, że obecny poziom jest akceptowalny dla gospodarki i mieści się w przedziale tolerancji zarówno dla eksporterów, jak i importerów. Dodał, że wysoki kurs waluty ma umiarkowany, choć pozytywny wpływ na ograniczanie inflacji. „Obecny kurs PLN jest do zaakceptowania i działa antyinflacyjnie, choć ten efekt jest niewielki” – stwierdził.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.