Wybory w USA – czy Senat jest jeszcze problemem?

06-11-2020 11:57
Wygrana Bidena w wyborach prezydenckich, ale przy utrzymaniu przez Republikanów kontroli w Senacie, jest traktowania przez rynek akcji jako idealny scenariusz, gdyż blokuje podwyżki podatków i zaostrzenie regulacji nad sektorem technologicznym. Ale przejęcie prowadzenia w Georgii przez Bidena (po przeliczeniu 99 proc. głosów) każe zastanowić się, jak pewne są dwa głosy do Senatu z tego stanu?
Wybory w USA – czy Senat jest jeszcze problemem?

Aktualnie Demokraci i Republikanie mają zapewnionych po 47 głosów z 100-osobowym Senacie. Posiłkując się analogią do rozdziału głosów w wyborach prezydenckich, tylko jeśli Demokraci zdobyliby miejsca z Arizony (jedno) i Georgii (2) mogą liczyć na 50 głosów i rozstrzygający remisy głos wiceprezydenta.

Głos z Arizony raczej przypadnie Demokratom, podczas gdy w Georgii cząstkowe wyniki wskazują na podział w dystryktach na prowadzenie kandydata Republikanów w jednym i Demokratów w drugim. Z tych dwóch istotny jest pojedynek republikanina Perdue z demokratą Ossowem.

W Georgii, aby wygrać, potrzeba zdobyć co najmniej 50 proc. głosów, czego Purdue jeszcze nie osiągnął (49,8 proc. vs 47,8 proc. Ossoffa). Brak rozstrzygnięcia oznacza drugą turę zaplanowaną 5 stycznia. W przypadku drugiej dystryktu druga tura jest pewna, gdyż startuje czterech kandydatów, a najwyższy wynik poparcia to 32,8 proc. dla demokraty Warnocka. Oznaczałoby to, że wokół Senatu utrzyma się niepewność o jego ostateczny skład, a to także sugeruje zamrożenie prac legislacyjnych w spornych kwestiach. Miałoby to istotne znaczenie dla pakietu fiskalnego, jeśli Demokraci chcieliby poczekać na ewentualne przejęcie kontroli w Senacie i wówczas uchwalenie większego pakietu.

Jednak zamrożenie wdrożenia pakietu niesie że sobą negatywne konsekwencje dla oceny sytuacji gospodarczej i wpływ na rynki.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.