Waluty regionu każda w swoją stronę

01-12-2020 15:30
We wtorek nastroje rynkowe ulegają poprawie po korekcyjnym poniedziałku, kiedy zawirowania końca miesiąca dyktowały zmienność. Jednak jakkolwiek po rynku akcji widać chęć odbicia, na FX brakuje przekonania dla obrania kierunku. Widać to też po walutach Europy Środkowo-Wschodniej, z których każda prezentuje nieco inny obraz.
Waluty regionu każda w swoją stronę

Na złotym obserwujemy szarpany handel przy mocnych uderzeniach podaży w okolicach 4,48. Pierwsze nastąpiło rano zaraz po publikacji lepszego od oczekiwań odczytu PMI dla przemysłu z Polski (50,8, prog. 50,2), ale nie sądzę, aby wynik był główną siłą sprawczą kupowania złotego. Raczej mamy do czynienia z kontynuacją odreagowania słabości z końcówki ubiegłego tygodnia, kiedy brakowało kontry ze strony inwestorów z USA dla sprzedaży złotego przez inwestorów z Europy. Taki podział potwierdzają też obserwowane w ostatnich minutach spadki EUR/PLN do 4,4650.

Forint węgierski wyraźnie poprawia swoje notowania. EUR/HUF na 356,30 jest dziś najniżej od dwóch tygodni. Po całej drugiej połowie listopada, kiedy forint pozostawał relatywnie słaby w okolicach 361 za euro, początek tego tygodnia przynosi umocnienie. Wciąż jeszcze jest przestrzeń do listopadowych dołków bliżej 354. Dziś w aprecjacji pomocne były dane z Węgier - listopadowy PMI dla przemysłu nieoczekiwanie wzrósł do 51,9 z 50,2 (prog. 49,8).

Nieco inna sytuacja panuje na koronie czeskiej, która osłabia się do euro trzeci dzień z rzędu. Problemy CZK dziwią w obliczu lepszych danych: PMI dla przemysłu wzrósł do 53,9 z 51,9 (prog. 51,3), podczas gdy PKB za III kw. został zrewidowany istotnie w górę do 6,9 proc. k/k z 6,2 proc. Wygląda na to, że inwestorzy realizują zyski z wcześniejszej relatywnej przewagi korony nad innymi walutami regionu. To także tłumaczy umocnienie PLN i HUF, które korzystają na realokacji kapitału w ramach koszyka walut Europy Środkowo-Wschodniej. Mając to na uwadze, EUR/CZK może odbić do 26,50, choć nie traktujemy tego jako zwrot w trendzie.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.