Waluty EM przed decyzją EBC
O 13:45 EBC podejmie decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek oczekuje również odniesienia się do sytuacji na rynku długu. Przed posiedzeniem kurs euro pozostaje silne, z kursem EUR/USD na poziomie 1,1965 najwyższym od niemal tygodnia.
Mocniejsze euro z jednej strony wspiera apetyt na ryzyko, z drugiej zaś jego siła mityguje efekt poprawy nastrojów w regionie. Kurs EUR/CZK znajduje się w okolicy poziomów odniesienia, przy niezmieniającym się otoczeniu. Lokalne czynniki tracą również na znaczeniu w przypadku forinta węgierskiego. EUR/HUF cofa się w okolice 366 pkt.
W tym gronie słabo wypada polski złoty, który względem euro traci w czwartek 0,2 proc., a kurs ponownie wraca ponad 4,5850. Złoty jest również słabszy względem funta szterlinga, z kursem GBP/PLN w okolicy 5,3490. Słabszy dolar daje złotemu przestrzeń do odrobienia części strat. Kurs USD/PLN cofa się do poziomu 3,8315. Wpływ na zachowanie krajowej waluty mogą mieć obawy o pogłębienie restrykcji w związku z dużą liczbą dziennych zachorowań na COVID19, ale może być to również efekt „ustawiania się” inwestorów pod decyzję SN w sprawie tzw. kredytów frankowych. Którakolwiek z tez nie okazałaby się prawdziwa, faktem jest, że złoty jest w czwartek najsłabszą walutą w regionie.
Na godzinowym wykresie EUR/PLN obserwujemy przebicie linii oporu biegnącej wzdłuż 55-cio sesyjnej średniej kroczącej, co od strony technicznej otwiera drogę na północ. Jako opór dobrze zadziałała linia około 61,8 proc. zniesienia Fibo.
Notowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers