Waluty EM przed decyzją EBC

11-03-2021 12:25
Przed posiedzeniem EBC waluty krajów rozwijających się darzone są mieszanym sentymentem. EUR/USD utrzymuje się wyżej, a złoty dość wyraźnie osłabia się względem euro.
Waluty EM przed decyzją EBC

O 13:45 EBC podejmie decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek oczekuje również odniesienia się do sytuacji na rynku długu. Przed posiedzeniem kurs euro pozostaje silne, z kursem EUR/USD na poziomie 1,1965 najwyższym od niemal tygodnia.

Mocniejsze euro z jednej strony wspiera apetyt na ryzyko, z drugiej zaś jego siła mityguje efekt poprawy nastrojów w regionie. Kurs EUR/CZK znajduje się w okolicy poziomów odniesienia, przy niezmieniającym się otoczeniu. Lokalne czynniki tracą również na znaczeniu w przypadku forinta węgierskiego. EUR/HUF cofa się w okolice 366 pkt. 

W tym gronie słabo wypada polski złoty, który względem euro traci w czwartek 0,2 proc., a kurs ponownie wraca ponad 4,5850. Złoty jest również słabszy względem funta szterlinga, z kursem GBP/PLN w okolicy 5,3490. Słabszy dolar daje złotemu przestrzeń do odrobienia części strat. Kurs USD/PLN cofa się do poziomu 3,8315. Wpływ na zachowanie krajowej waluty mogą mieć obawy o pogłębienie restrykcji w związku z dużą liczbą dziennych zachorowań na COVID19, ale może być to również efekt „ustawiania się” inwestorów pod decyzję SN w sprawie tzw. kredytów frankowych. Którakolwiek z tez nie okazałaby się prawdziwa, faktem jest, że złoty jest w czwartek najsłabszą walutą w regionie.

Na godzinowym wykresie EUR/PLN obserwujemy przebicie linii oporu biegnącej wzdłuż 55-cio sesyjnej średniej kroczącej, co od strony technicznej otwiera drogę na północ. Jako opór dobrze zadziałała linia około 61,8 proc. zniesienia Fibo.

Notowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.