USD/PLN niewzruszony dobrymi odczytami
Optymizm wśród inwestorów gaśnie w związku z niepokojącą sytuacją epidemiczną (głównie w Indiach). Kapitał płynie do bezpiecznej przystani w postaci dolara, który umacnia się kolejny dzień z rzędu. Kurs EUR/USD cofa się do 1,2010, przy rosnących rentownościach amerykańskiego długu, który po południu odbija do 1,5700 w przypadku 10-cio letnich papierów skarbowych.
W takim środowisku podaż nie ustępuje w regionie CEE. Notowania EUR/HUF znajdują się najwyżej od początku kwietnia przy 362 pkt. Lepiej wypada korona czeska, która jest najsilniejszą walutą w regionie, a kurs EUR/CZK znajduje się na poziomie 25.9 pkt.
Złoty utrzymuje swoją pozycję względem głównych rywali. Bardzo dobre dane o produkcji przemysłowej przeszły przez rynek walutowy bez echa i nie spowodowały aprecjacji złotego. Ta jest zresztą utrudniona przez wiszące nad rynkiem złotego orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych (29 kwietnia) oraz orzeczenie SN (11 maja) w tej samej sprawie. Na chwilę obecną złoty jest stabilny, ale wraz ze zbliżającą się datą pierwszego posiedzenia zmienność może drastycznie wzrosnąć. Kurs EUR/PLN oscyluje w środę wokół poziomów odniesienia przy 4,5535. USD/PLN odbija do 3,7930, a GBP/PLN stabilizuje się na poziomie 5,2815.
W środę miało miejsce doroczne wystąpienie prezydenta Putina przed rosyjską Dumą. Putin zignorował w swojej wypowiedzi kwestie politycznych tarć na linii Waszyngton-Moskwa, czy konflikt na Ukrainie. Znika zatem część premii za ryzyko związanej z tym wystąpieniem, a kurs USD/RUB spada do 76,5 pkt.
Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers