USA: rynek wycenia złagodzenie polityki monetarnej Fed

13-03-2023 10:49
Upadek Silicon Valley Bank – największe tego typu wydarzenie od 2008 roku – spowodował, że rynek zaczął korygować swoją wycenę dotyczącą przyszłej ścieżki stop procentowych w USA. Prawdopodobieństwo ruchu o 50 pb. na marcowym posiedzeniu z ponad 70 proc. spadło w okolice 30 proc. Szczyt podwyżek stóp wypadnie niżej a Fed będzie zmuszony na łagodzenie polityki monetarnej wcześniej – to również wynika z aktualnej wyceny kontraktów futures Fed Funds.

SVB – instytucja, która specjalizuje się w obsłudze sart – upów – na skutek sprzedaży portfela obligacji (wartego 21 mld USD) wygenerowała stratę w wysokości 1,8 mld dolarów. To efekt dynamicznych podwyżek stóp procentowych w USA co wywołało wzrost rentowności amerykańskich obligacji i spadek ich cen. Na skutek paniki klientów,  8 i 9 marca z banku zostało wycofanych 42 mld USD – co dało łącznie ok 25 proc. wszystkich depozytów SVB.

Na skutek tych wydarzeń regulatorzy zamknęli bank w zeszły piątek. Na syndyka upadłej instytucji został wyzanczona Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC). Fed powiedział, że jest przygotowany na wszelkie presje płynnościowe, które mogą się pojawić. Stworzył specjalny Bank Term Funding Program, który oferuje pożyczki dla instytucji depozytowych, które zastawią aktywa „wycenione po wartości nominalnej”. Departament Skarbu udostępni do 25 mld USD z Funduszu Stabilizacji Giełdy jako zabezpieczenie.

Wczoraj wieczorem Janet Yellen – sekretarz skarbu USA – wydała oświadczenie razem z Fed i FDIC, w którym poinformowała, że został zatwierdzony proces likwidacji banku, w którym to potrzeby wszystkich deponentów zostały zabezpieczone.

Rynek przeszedł w minionym tygodniu gorący okres. Inwestorzy analizowali jastrzębie komentarze z półrocznego wystąpienia przewodniczącego Fed Jarome Powella w Kongresie na temat polityki monetarnej. Powell powiedział, że ostateczny poziom stóp procentowych będzie prawdopodobnie wyższy niż wcześniej przewidywano, biorąc pod uwagę silniejsze od oczekiwań dane gospodarcze w ostatnich tygodniach.

W czwartek rynek mierzył się z załamaniem wyceny akcji banku SVB (ponad 60 proc.) oraz potężną presją spadkową na całym sektorze bankowym. W piątek inwestorzy otrzymali raport z rynku pracy, który był w zasadzie neutralny i nieco stracił na znaczeniu ze względu na wybuch awersji do ryzyka.

W konsekwencji kontrakty terminowe Fed Funds zmniejszyły prawdopodobieństwo podwyżki o 50 pb w marcu do 33 proc. w zeszły piątek z 72 proc. w środę, ponieważ inwestorzy oczekują, że Fed przyjmie bardziej ostrożne podejście po porażce banku skupionego na obsłuche start-upów technologicznych. Kontrakty terminowe wyceniają podwyżkę o 72 pb do czerwca w porównaniu z łączną podwyżką o 112 pb do września w ostatnią środę.

W konsekwencji dolar stracił na wartości.  Dziś rano kurs EUR/USD urósł do poziomu bliskiego 1,0740.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.