USA: Inflacja spada ale nieznacznie

14-02-2023 15:41
Inflacja w USA łagodnieje, ale tylko powoli. Potwierdziły to dane za styczeń - indeks zasadniczy CPI nieznacznie spadł z 6,5 proc. do 6,4 proc.. Rezerwa Federalna nie może być zatem jeszcze zadowolona. Podwyżki stóp procentowych w USA będą kontynuowane.

Ceny konsumpcyjne w styczniu wzrosły o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca (konsensus 0,5 proc.) a z wyłączeniem energii i żywności zyskały  0,4 proc.. Jednak w ujęciu rocznym spadły z 6,5 proc. do 6,4 proc.. Wskaźnik bazowy obniżył się z 5,7 proc. do 5,6 proc. W lecie ubiegłego roku szczytowe wartości wynosiły 9,1 proc. i 6,6 proc. (core).

Do spadku inflacji przyczyniło się przede wszystkim złagodzenie cen energii oraz cen towarów bez energii i żywności. Te ostatnie gwałtownie wzrosły w czasie pandemii. Wówczas popyt przesunął się z usług na towary. Jednocześnie problemy z łańcuchem dostaw spowodowały dodatkowe presję. Ponadto wydaje się, że inflacja cen żywności również osiągnęła swój szczyt.

Usługi (z wyłączeniem energii i żywności) zapobiegły jak dotąd ostrzejszemu spadkowi inflacji. Najważniejszą pozycją są tu czynsze, które w styczniu ponownie silnie wzrosły. Jednak wskaźniki wyprzedzające, takie jak czynsze za nowe umowy, wyraźnie wskazują na spowolnienie. W związku z tym prawdopodbnie  w ciągu roku wzrost ich ulegnie ogólnemu złagodzeniu.

Cały czas usługi są czynnikami napędzającymi inflację. Szczególną rolę odgrywają tu koszty wynagrodzeń, choć obecnie rosną one w nieco wolniejszym tempie. W ciągu roku wskaźniki inflacji ogólnie spadną, ale ze względu na dość uporczywy wzrost cen w usługach, dynamika wzrostu cen powinna nadal łagodzić się jedyne powoli i ostatecznie pozostać powyżej celu Fed-u.

Dzisiejsze dane potwierdzają wielokrotne ostrzeżenia przewodniczącego Fed Powella, że „praca nie została jeszcze wykonana”. Tym samym w grę wchodzi dalsze umiarkowane zacieśnienie polityki pieniężnej. Naszym zdaniem Fed podniesie kluczowe stopy o łącznie 50 pb, górna granica korytarza  wynosiłaby wówczas 5,25 proc..

Rynek oczekiwał większego spadku (do 6,2 proc.) a po cichu liczono, na jeszcze większą niespodziankę. Tak się nie stało i ostatecznie na godzinę po publikacji dolar zyskuje na wartości. EUR/USD spada w okolice 1,07. Indeksy spadają. Dow Jones jest w okolicy 34 tys. pkt. a Nasdaq100 zahaczył o poziom 12,4 tys. pkt.

Wykres EUR/USD, dane dzienne, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.