USA: inflacja najwyższa od lat 90-tych

10-11-2021 14:38
W październiku wartość inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych, mierzonej wskaźnikiem CPI, sięgnęła 6,2 proc. r/r. Jednocześnie do 4,6 proc. r/r rośnie wskaźnik bazowy (oczyszczony z szoków podażowych). Dolar mocno zyskuje.
USA: inflacja najwyższa od lat 90-tych

Utrzymująca się presja cenowa umacnia dolara, gdyż z perspektywy rynków finansowych oznacza większą skłonność Fed do normalizacji polityki pieniężnej. Na ostatnim posiedzeniu FOMC ogłosił redukcję programu skupu aktywów o 15 mld USD miesięcznie, jednocześnie zastrzegając sobie możliwość reagowania na zmieniające się otoczenie rynkowe. One istotnie się zmienia, ale raczej nie w kierunku, o którym myślał Fed. Najwyższy od początku lat 90-tych odczyt może skłonić Rezerwę Federalną do jeszcze szybszego wycofywania wsparcia w postaci QE.

Dolar reaguje wyraźnym umocnieniem. Kurs EUR/USD spada do 1,1540 i porusza się w kierunku 1,15 (szczyty z marca ubiegłego roku. Jednocześnie przeceniane są aktywa giełdowe. Na około godzinę przed otwarciem rynku kasowego notowania S&P500 na rynku terminowym spadają o 0,3 proc. Mocniej przeceniane są spółki technologiczne.

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.