Trzecia fala zahamowała ekspansję usług

05-05-2021 10:22
Rewizje odczytów PMI w bieżącym tygodniu rozczarowują rynek. Po korektach szacunków dla sektora przemysłowego przyszedł czas na usługi. Poprawa nastrojów w sektorze została brutalnie zatrzymana przez rozwój trzeciej fali epidemii COVID19.
Trzecia fala zahamowała ekspansję usług

Rewizje odczytów dla Francji i Niemiec przynoszą skromne pogorszenie nastrojów. W kwietniu ostateczna wartość wskaźnika PMI dla sektora usługowego kształtowała się odpowiednio na poziomie 50,3 pkt dla Francji (prog. 50,4 pkt.) oraz 49,9 pkt. dla Niemiec (prog. 50,1 pkt.). Jednocześnie minimalnie w górę zrewidowano odczyt dla sektora usługowego w strefie euro. Wskaźnik PMI w kwietniu uplasował się na poziomie 50,5 pkt. (prog. 50,3 pkt).

Walka z trzecią falą zachorowań na COVID19 w Europie zahamowała odbudowę w branży turystycznej, która zanotowała znaczący ubytek w liczbie nowych zamówień. Europa z nadzieja patrzy na proponowane przez tzw. zielone certyfikaty, które mają ułatwić zagraniczne wyprawy osobom zaszczepionym i ożywić branżę turystyczną, restauracyjną oraz rozrywkową. Właśnie w procesie szczepień upatruje się największej szansy na poprawę sytuacji w biznesie i tym samym odbicie barometrów koniunktury.

Z uwagi na skromność rewizji oraz większy potencjał cenotwórczy innych odczytów, rynek przyjmuje dane PMI z dużym spokojem. EUR/USD wprawdzie cofa się pod 1,1990, ale notowania futures indeksu DAX30 pną się w górę o 0,9 proc., odreagowując część wtorkowej przeceny.  

Notowania EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.