TMS Starter: 9 IV

09-04-2021 07:46
Pozytywny rezultat handlu na Wall Street nie przełożył się na wzrosty w Azji, gdzie górowały obawy inflacyjne. Na FX obserwujemy powrót do dolara. Ceny kontraktów na ropę naftową cofają się poniżej poziomów odniesienia.

Handel na Wall Street przebiegał w czwartek blisko rekordowych poziomów, po tym jak rynek uwierzył Powellowi, że Fed jest w stanie ożywić gospodarkę bez „podsycania bolesnej inflacji”. Wypowiedź wsparła też obligacje skarbowe, których rentowność w przypadku amerykańskich 10-ciolatek spadła do 1,62 proc. W piątek rano obserwujemy odbicie do 1,6372 proc.

Czwartkowa sesja kończyła się wzrostami głównych benchmarków w USA. Dow Jones wspiął się o 0,17 proc. wyżej, a S&P500 dodał 0,42 proc. Najsilniej wzrostowym indeksem w USA był w czwartek Nasdaq100, którego notowania zwyżkowały o 1,03 proc.

Dobre nastroje w USA nie przełożyły się na handel w Azji. Obawy inwestorów podsycił odczyt inflacji z Chin, który wykazał, że inflacja producencka rosła tam najszybciej od 2018 roku. Shanghai Composite cofał się o 0,79 proc., a Hang Seng tracił 0,86 proc. Presję podaży skutecznie odparł japoński Nikkei225, którego notowania rosły o 0,56 proc.

Futures na indeksy w Europie wskazują na bezkierunkowy początek notowań.

Na FX obserwujemy powrót do dolara, który jest najsilniejszą walutą z koszyka G10. W dużej mierze jest to jednak odreagowanie, a EUR/USD cofa się nieznacznie poniżej dwutygodniowych szczytów. GBP/USD znajduje się w okolicy poziomów odniesienia przy 1,3727.

Czwartkowe zyski oddają waluty z antypodów. AUD/USD cofa się do 0,7625, a NZD/USD wraca do 0,7040. Aussie i Kivi są najsłabszymi walutami z przestrzeni G10.

Złoty pozostaje relatywnie silny w oczekiwaniu na konferencję prezesa NBP Glapińskiego. EUR/PLN oscyluje wokół 4,5420.  

Ropa naftowa negatywnie przyjęła podtrzymanie przez Arabię Saudyjską deklaracji o zwiększeniu wydobycia w kolejnych miesiącach. Ceny kontraktów kurczą się o 0,5 proc., a baryłka ropy WTI kosztuje około 59,5 USD.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.