TMS Starter: 8 VII

08-07-2021 08:17
Rynek akcji w Azji pod presją obaw o rozprzestrzenianie się wariantu Delta oraz spowolnienie gospodarki Chin. Awersja do ryzyka wspiera USD, choć minutki FOMC pokazały, że bank nie widzi jeszcze warunków dla ograniczania ekspansji monetarnej. Ropa naftowa jest stabilna po drugim dniu spadków.
  • Japoński Nikkei225 spada o 0,7 proc., gdyż Tokio grozi ogłoszenie kolejnego stanu wyjątkowego w związku ze wzrostem zachorowań na wirusa.
  • Hang Seng spada o 2,6 proc. przy wyprzedaży spółek technologicznych, które negatywnie reagują na decyzje chińskich władz o ograniczeniu ich działalności. Shanghai Composite spada o 0,8 proc.
  • Chińska Rada Stanu zasygnalizowała obniżkę stopy rezerw obowiązkowych, aby pomóc MŚP w walce z wysokimi cenami towarów i rosnącymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstw.
  • Nastrojom w Azji nie pomogły skromne wzrosty na Wall Street. Dow Jones i S&P500 zyskały po ok. 0,3 proc., Nasdaq100 wzrósł o 0,16 proc. Dziś futures na S&P500 cofa się o 0,2 proc.
  • Przed startem handlu w Europie futures na niemiecki DAX jest niżej o prawie 0,1 proc.
  • Dolar pozostaje silny po ostatniej fali awersji do ryzyka. Nie znalazł za to dodatkowego paliwa do wzrostu w minutkach FOMC, które wstępnie były odczytane jako gołębie. Stwierdzono, że warunki dla ogłoszenia „istotnego postępu” w poprawie sytuacji gospodarczej nie zostały jeszcze wypełnione i Fed „powinien być cierpliwy” w kwestii redukcji tempa skupu aktywów.
  • EUR/USD zatrzymał spadki na 1,18, GBP/USD pozostaje pod 1,38.
  • Awersja do ryzyka i niska płynność doprowadziły do relatywnie silnych ruchów na walutach rynków wschodzących. EUR/PLN został wyrzucony ponad 4,53.
  • Ropa traci, gdyż silny dolar, obawy o wzrost gospodarczy i niepewność o przyszłość rozmów OPEC+ wywierają presję na kupujących po ostatnich wzrostach. Realizacja zysków zepchnęła WTI pod 72 USD/b, Brent spada do 73,2 USD/b.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.