TMS Starter: 8 IX

08-09-2021 07:49
Nastroje na rynku akcji pogorszyły się wraz z odbiciem rentowności amerykańskiego długu. Mieszany rezultat sesji w USA skutkuje szarpanym handlem w trakcie sesji azjatyckiej. Na FX nastroje są mało zmienne, z dolarem w połowie stawki G10. Po dużych zawirowaniach w okolicy 46 tys. USD osiada cena Bitcoina.
  • Wtorkowy handel na Wall Street przebiegał pod dyktando niedźwiedzi, co było widoczne już od otwarcia rynku kasowego. Presji oparł się jedynie Nasdaq100, który po zwyżce o 0,07 proc., zakończył dzień na nowych maksimach. S&P500 tracił 0,34 proc., przy spadku notowań Dow Jones o 0,76 proc. 
  • Wyższe rentowności długu sprzyjały notowaniom banków, ale pod presją znalazły się surowce, a więc również spółki zależne od rynku towarowego. Jednym z powodów pogorszenia nastrojów po długim weekendzie mogą być rewizje w dół prognoz wzrostu amerykańskiej gospodarki. 
  • W środę o poranku rentowności 10-letnich papierów skarbowych USA oscylują wokół 1,37, a więc nieco poniżej 2-miesięcznych szczytów. 
  • Rynki azjatyckie podtrzymują brak zdecydowania. Nikkei225 rośnie o 0,5 proc., przy spadku notowań Hang Seng o 0,3 proc. Dynamika PKB Japonii wskazała na solidne tempo ekspansji gospodarczej, co sprzyja tamtejszemu rynkowi akcji. 
  • Na rynku walutowym dolar broni zdobytych wcześniej poziomów. EUR/USD osiada przy 1,1840 i znajduje się blisko ważnego wsparcia. 
  • Najsilniejszą walutą w koszyku G10 jest NZD, która zyskuje m.in. na fali lepszych prognoz ceny mleka. Kurs NZD/USD oscyluje wokół 0,71. 
  • W oczekiwaniu na decyzję banku centralnego CAD zyskuje minimalnie względem „zielonego” z kursem USD/CAD w okolicy 1,2640. 
  • We wtorek po południu prawdziwe wstrząsy przeszły przez rynek Bitcoina. Kurs spadł do około 42 tys. USD, po czym dynamicznie odbił i w środę rano oscyluje wokół 46 tys. USD. Powodem początkowej korekty mogły być problemy z wdrażaniem płatności bitcoinem w Salwadorze, ale większa korekta została spowodowana przez domknięcie stratnych lewarowanych pozycji. 
  • Na rynku towarowym cena ropy naftowej odbija minimalnie, a kurs OILWTI znalazł się przy 68,6 USD za baryłkę. 
  • Cena spot złota spada poniżej 1800 USD za uncję, co w dużej mierze jest efektem umocnienia dolara. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.