TMS Starter: 4 II

04-02-2021 08:23
W czwartek pesymizm wzmacnia się na rynkach akcji, przerywając passę trzech dni odbicia. Chińskie giełdy dołują przez negatywne komentarze z Waszyngtonu. Na FX szum generują pojedyncze tematy z AUD górującym ponad USD i resztą walut G10. Rosną ceny ropy naftowej.
  • Kontrakty terminowe na S&P500 realizują płaski dryf po tym, jak indeks rynku kasowego zamknął się w środę zaledwie 0,1 proc. wyżej po największym dwudniowym wzroście od prawie trzech miesięcy.
  • W Azji presja korekty spycha indeksy niżej. W Chinach Shanghai Composite traci 0,5 proc. po komentarza kandydatki na sekretarz handlu USA, która powiedziała, że nie zna „żadnego powodu”, dla którego Huawei i inne chińskie firmy nie powinny pozostawać na listach firm objętych restrykcjami handlowymi.
  • Na FX zyskuje AUD wzmocniony silnymi wzrostami cen rudy żelaza (+4,5 proc.). W grudniu eksport rudy z Australii wzrósł o 21,1 proc. r/r, powiększając nadwyżkę handlową kraju. AUD/USD rośnie dziś o 0,7625.
  • Poza tym w przestrzeni G10 nie widać jednoznacznego trendu. USD jest nieco silniejszy od pozostałych walu (DXY +0,15 proc.). EUR/USD walczy o utrzymanie ponad 1,20. GBP/USD spada pod 1,36 przed dzisiejszą decyzją Banku Anglii, gdzie tematem dyskusji będą ujemne stopy procentowe.
  • EUR/PLN pozostaje stabilny pod 4,49 po tym, jak wczoraj RPP nie zmieniła założeń polityki monetarnej i podtrzymała przekaz, że NBP może interweniować na rynku walutowym.
  • Złoto spada o 0,4 proc. do 1826 USD za uncję.
  • Ceny ropy naftowej nadal rosły po tym, jak sojusz głównych producentów OPEC+ pozostał przy polityce ograniczania wydobycia, a zapasy ropy w USA spadły do najniższego poziomu od marca ubiegłego roku. WTI zyskuje 0,9 proc. do 56,2 USD/b. Brent jest wyżej o 0,7 proc. na 58,9 USD/b.
Zastrzeżenia prawne