TMS Starter: 4 II

04-02-2022 07:48
Czwartek został zdominowany przez banki centralne, a ich decyzji wpływają na szeroki rynek. Jastrzębie zwroty nie przysłużyły się akcjom, ale zmieniły układ sił na rynku walutowym. Ceny ropy naftowej mocno w górę, zyskują również kryptowaluty.
  • W trakcie lutowego posiedzenia Bank Anglii podwyższył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, ale rozkład głosów (5:4) wskazuje, że realnym scenariuszem był ruch o 50pb w górę. Główna stopa procentowa wynosi obecnie 0,5 proc. Bank Anglii wyraźnie stawia się wysokiej inflacji, co w krótkim terminie umacnia funta. GBP/USD w piątek rano na poziomie 1,3590. 
  • Europejski Bank Centralny bez zaskoczeń pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa depozytowa -0,5 proc.). W komunikacie po posiedzeniu bank potwierdza również, że program PEPP zostanie zakończony w marcu ale pozostanie przy programie APP.
  • W przypadku Eurolandu ważniejsza była jednak konferencja prezes Lagarde, która wyraziła zaniepokojenie ryzykiem inflacyjnym. Brak oczekiwań co do spadku inflacji w ciągu roku został odczytany jastrzębie, a kurs EUR/USD odbija w piątek do 1,1457. 
  • Jastrzębia retoryka niemal wszystkich ważnych banków centralnych ciąży rynkowi akcji. W czwartek na zamknięciu Wall Street Dow Jones spadał o 1,45 proc., S&P500 zniżkował o 2,44 proc., a notowania Nasdaq100 cofnęły się o 3,74 proc.
  • Patrząc na pojedyncze spółki trudno przejść obojętnie obok przeceny akcji Meta (Facebook), który w jeden dzień stracił około 200 mld swojej wartości. Po zamknięciu sesji dobrymi wynikami pochwalił się Amazon. Akcje w handlu międzysesyjnym drożały o 14 proc. 
  • Negatywny sentyment nie jest podtrzymywany przez rynek azjatycki, gdzie indeks Hang Seng rośnie o ponad 3 proc.
  • Cena kontraktu na ropę WTI przebiła 90,7 USD za baryłkę i jest najwyższa od października 2014 roku. Jednocześnie baryłka benchmarku Brent kwotowana jest na poziomie 91,4 USD.
  • W piątek o poranku minimalnie (jak na standardy kryptowalut) rosną ich ceny. Kurs Bitcoina umacnia się o 2,5 proc., do około 37,9 tys. USD. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.