TMS Starter: 30 XII

30-12-2021 07:40
Mieszany przebieg środowej sesji ostudził apetyty byków, pomimo, iż część benchmarków z USA wyznaczyło nowe maksima. Ceny kontraktów na ropę naftową zatrzymały się blisko ważnego oporu, a notowania kryptowalut ponownie znalazły się pod presją. Dolar tkwi w konsolidacji, jednak cena złota spadła dość wyraźnie.
  • Przy braku istotnych zmian po stronie fundamentalnej notowania czołowych indeksów w USA kończyły dzień w mieszanych nastrojach. Dow Jones oraz S&P500 rosły odpowiednio o 0,25 proc. oraz 0,18 proc., ustanawiając tym samym świeże maksima. Pod presją sprzedających znalazł się Nasdaq100, który cofnął się o 0,10 proc.
  • Przecenie technologicznych spółek pomagał wzrost rentowności amerykańskiego długu, który w przypadku 10-letnich papierów skarbowych urósł do 1,55 proc. 
  • Rynek azjatycki porusza się raczej pod kreską. Japoński Nikkei225 traci 0,40 proc., a notowania Hang Seng cofają się o 0,30 proc. 
  • Na FX dolar radzi sobie lepiej niż przy okazji poprzedniej sesji, ale w większości par dolarowych wciąż możemy mówić o konsolidacji. EUR/USD oscyluje wokół 1,1318, a notowania GBP/USD znalazły się na poziomie 1,3478. 
  • Płasko handlowane są waluty z Antypodów. AUD/USD na poziomie 0,7250, przy notowania NZD/USD w okolicy 0,6830.
  • Po wybiciu powyżej 4 USD, ponownie na południe zawrócił NATGAS. Obecnie kurs opiewa na około 3,88 USD. 
  • Na rynku surowców staniało również złoto. Cena szlachetnego kruszcu spadła poniżej 1800 USD za uncję. 
  • W okolicy poziomów odniesienia o poranku utrzymuje się cena ropy naftowej. Jako stabilizator działa raportowany przez DOE spadek wielkości zapasów surowca w USA (-3,6 mln baryłek). Baryłka ropy WTI wyceniana jest na 76,5 USD, podczas gdy kurs ropy Brent opiewa na 79,1 USD za baryłkę. 
  • Ponownie pod presją utrzymują się kryptowaluty. W przypadku Bitcoina udaje się jednak obronić ważne wsparcie. Kurs opiewa na 46,6 tys. USD. 
  • Jednocześnie zniżkują tzw. altcoiny. Ethereum oraz Litecoin przeceniane są o około 2 proc., a kurs osiąga wartość odpowiednio 3,6 tys. USD za ETH oraz 145 USD za LTC. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.