TMS Starter: 30 XII

30-12-2020 08:29
Senat USA zablokował podwyższenie kwoty czeków pomocowych, co popsuło nastroje na Wall Street, jednak Azja wraca do wzrostów, a na FX utrzymuje się presja sprzedaży USD. Słaby dolar wspiera ceny złota i ropy naftowej. Złoty pozostaje słaby.
  • Lider Republikanów w Senacie Mitch McConnell odroczył głosowanie nad projektem podwyższenia kwoty czeków pomocowych wypłacanych amerykanom z 600 USD do 2000 USD. Zamiast tego McConnell zamierza przedstawić alternatywę, która dodałaby do projektu inne: zniesienie ochrony odpowiedzialności firm od social media i utworzenie komisji do zbadania oszustw wyborczych. Jednak w ten sposób łączny pakiet jest narażony na sprzeciw polityków obu partii i doprowadzi do odrzucenia ustawy.
  • W reakcji na ruchy w Senacie we wtorek z Wall Street wyparował wstępny entuzjazm. S&P500 spadł o 0,22 proc, ale dziś futures na indeks odbija o 0,3 proc.
  • Potkniecie Wall Street nie wpłynęło na nastroje na rynkach azjatyckich, gdzie indeksy zaliczają nowe rekordy pod wpływem oczekiwań lepszych perspektyw gospodarczych w przyszłym roku.
  • Chiński Shanghai Composite rośnie dziś o 1 proc., Hang Seng zyskuje 1,5 proc., a koreański KOSPI wzrasta o 1,9 proc. Japoński Nikkei225 spadł o 0,45 proc. Traderzy wskazują na ograniczoną płynność pod koniec roku.
  • Przekonanie, że globalne władze monetarne będą nadal pompować płynność do systemu bankowego, aby wesprzeć gospodarkę w czasie pandemii, stanowią podstawę inwestycji w aktywa ryzykowne.
  • Na rynku walutowym kontynuowana jest sprzedaż USD w ramach przesiadki na ryzykowne aktywa. Inwestorzy domykają też długie pozycje w dolarze zawierane asekuracyjnie przed świąteczną przerwą.
  • W nocy EUR/USD wyszedł na 1,2295, GBP/USD wspiął się na 1,3556. AUD i NZD są najwyżej od 2018 r.
  • Złoty nie korzysta na pozytywnych nastrojach i EUR/PLN zaczyna dzień na 4,54 po tym, jak wczoraj kurs silnie wzrósł z 4,48 do prawie 4,57. Zachowanie kursu rodzi spekulacje o kolejnej interwencji NBP, ale nie mamy potwierdzenia.
  • W opublikowanym wczoraj wieczorem wywiadzie dla Obserwatora Finansowego prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy, to „w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp.”
  • Słaby dolar wspiera ceny surowców. Złoto podeszło pod 1886 USD/oz. Ceny ropy naftowej przedłużyły wzrosty po nocnym odbiciu – WTI odbija dziś o 0,8 proc. do 48,4 USD/b. Inwestorzy mają nadzieję, że nowy pakiet fiskalny w USA pobudzi popyt na paliwa i wzrost gospodarczy.
  • W temacie COVID-19, szczepionka od Astra Zeneca została zatwierdzona do dystrybucji w Wielkiej Brytanii.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.