TMS Starter: 29 IX

29-09-2021 07:47
Na giełdach zapanowała nerwowość w związku ze zbliżającym się osiągnięciem limitu zadłużenia w USA. Dawne powody spadku optymizmu wciąż pozostają nierozwiązane, co również nie wspiera popytu.
  • Sekretarz skarbu Yellen poinformowała we wtorek, że jeśli limit długu w USA nie zostanie zwiększony, to środki na finansowanie potrzeb wydatkowych skończą się około 18 października. W Stanach Zjednoczonych trwają rozmowy nad zwiększeniem limitu długu, w czym nie pomaga wątła większość w Senacie.
  • Z kuluarów wiemy, że Republikanie nie są skłonni podać pomocnej dłoni administracji Białego Domu, a i w samej partii demokratycznej jest frakcja osób niechętnych zwiększaniu limitu. W połączeniu z wciąż realnym widmem zacieśniania monetarnego w USA stwarza to idealne środowisko do korekty.
  • We wtorek Wall Street kończyło dzień na zdecydowanym minusie. Dow Jones tracił 1,63 proc., a S&P500 zniżkował o 2,04 proc. Najmocniej (o 2,83 proc.) potaniał indeks Nasdaq100, któremu dodatkowo ciążył skok rentowności amerykańskiego długu.
  • W środę o poranku rentowności 10-letnich papierów skarbowych USA oscylują wokół 1,5250 proc.
  • Na rynku azjatyckim nastroje są równie niedźwiedzie. Japo[TB/MM1] ński Nikkei225 traci 2,5 proc., przy spadku Hang Seng o około 0,4 proc.
  • Na FX dolar wypada nieco słabiej niż na zakończeniu wtorkowych notowań, niemniej w ostatnich dniach również wchodził spokojnie w sesję, co oznacza, że na przestrzeni dnia może ponownie zyskiwać. EUR/USD oscyluje wokół 1,6770, a GBP/USD spada do 1,3530.
  • Relatywnie silne pozostają waluty surowcowe, w tym NOK i CAD. W utrzymaniu takich poziomów pomagają wysokie ceny ropy naftowej na rynkach światowych. Cena baryłki WTI oscyluje wokół 75,3 USD.
  • Złoty zaliczył we wtorek niemałą przecenę, a w środę o poranku presja na krajową walutę nie słabnie. Obecnie notowania EUR/PLN znajdują się najwyżej od marca/kwietnia bieżącego, przy 4,6355.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.