TMS Starter: 28 I

28-01-2021 08:09
Czwartek przynosi kontynuację wyprzedaży na rynkach akcji podsycanej zamieszaniem wokół wpływu handlu detalicznego na wyceny spółek na Wall Street. Risk-off umacnia USD wobec walut ryzykownych. Dołują złoto i ropa naftowa.
  • Nagła wyprzedaż na Wall Street i opóźnienia ze szczepionkami na koronawirusa posłużyły jako pretekst do spieniężania zysków z ostatnich znacznych wzrostów.
  • Nerwowość potęguje też zamieszanie na Wall Street wśród spółek, gdzie inwestorzy detaliczni stali się główną siłą, która sprowadza ogromne straty finansowe na fundusze hedgingowe zaangażowane w krótką sprzedaż akcji (GameStop Corp. i AMC Entertainment Holdings Inc.). W trakcie środowej sesji wyceny tych spółek wzrosły o ponad 100 proc., choć w handlu posesyjnym silnie spadały.
  • Środowy przekaz Fed był gołębi, ale nie a tyle, by zagłuszyć obawy rynkowe. Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o utrzymaniu celu dla stopy rezerw federalnych na 0-0,25 proc. oraz podtrzymał założenia programu skupu aktywów. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami. Fed zaznacza, że tempo ożywienia gospodarczego i odbudowy zatrudnienia osłabło. Dodaje, że ścieżka ożywienia zależy od postępów zaszczepienia.
  • Wall Street zaliczyło największy dzienny spadek od trzech miesięcy. S&P500 tąpnął o 2,57 proc., a Nasdaq stracił 2,8 proc. Nie pomogły publikowane po sesji dobre wyniki Apple i Facebooka.
  • W Azji japoński Nikkei225 zjechał o 1,5 proc., chiński Shanghai Composite traci 2 proc., a koreański KOSPI dołuje o 1,7 proc.
  • Przed sesją w Europie kontrakt na niemiecki DAX jest niżej o 1,1 proc.
  • Na rynku walutowym awersja do ryzyka przynosi wycofanie kapitału w stronę USD. Indeks dolarowy wzrósł do 90,7 przy największej przecenie w G10 na AUD, NZD i NOK. EUR/USD osunął się pod 1,21.
  • EUR/PLN pozostaje na podwyższonych poziomach przy 4,55.
  • Odbicie dolara uderza w wyceny surowców. Ropa naftowa WTI spada o 0,8 proc. do 52,4 uSD/b. Traci złoto o 0,5 proc. do 1836 USD/oz.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.