TMS Starter: 26 XI

26-11-2021 07:43
Nowy wariant koronawirusa pogorszył nastroje na rynkach finansowych. Dolar zyskał względem większości rywali, a indeksy giełdowe w Azji zanurkowały. Podobnie przeceniana jest w piątek ropa naftowa, a wśród surowców dobrze prezentuje się złoto. Odbicie na rynku kryptowalut zostało zanegowane.
  • Odkryty w RPA nowy wariant koronawirusa pogorszył nastroje wśród inwestorów. Kraje takie jak Indie czy Singapur ograniczają podróże z Republiki Południowej Afryki, gdzie z kolei prezydent martwi się o szkody dla turystyki wynikające ze zwiększonej liczby zachorowań. 
  • Doniesienia ciążą ryzykownym aktywom. Wyraźnie, o około 2,7 proc., przeceniana jest ropa naftowa. Baryła WTI kwotowana jest na poziomie 75,8 USD, podczas gdy kurs Brent utrzymuje się w okolicy 78,7 USD za baryłkę. 
  • Na rynku towarowym lepiej radzi sobie złoto, które w niepewnym otoczeniu cieszyć się może większym powodzeniem. Metal wciąż ma jednak problem ze sforsowaniem poziomu 1800 USD za uncję. 
  • Na FX dolar zyskuje względem większości rywali. W przestrzeni G10 lepiej radzą sobie jedynie bezpieczne jen oraz frank szwajcarski. Solidnie radzi sobie również euro, które próbuje odrobić część strat z poprzednich tygodni. W pozostałych przypadkach przeważa awersja do ryzyka. 
  • Gorsze nastroje na szerokim rynku ciążą również walutom EM. Złoty traci do wszystkich rywali i oddaje większą część umocnienia z ostatnich dwóch sesji. 
  • Handel na Wall Street w czwartek był nieczynny z uwagi na Święto Dziękczynienia, ale notowania terminowe spadają dość wyraźnie. Futures indeksu S&P500 traci 1,3 proc. 
  • Podobnie zły sentyment dotknął rynek azjatycki, gdzie japoński Nikkei225 traci 2,5 proc., a Hang Seng cofa się o 2,3 proc. O około 1,5 proc. zniżkuje KOSPI, podczas gdy Shanghai Composite oddaje 0,5 proc. 
  • Notowania terminowe indeksów europejskich zwiastują solidną przecenę. Futures indeksu DAX spada o 2 proc. 
  • Niedźwiedzie nastroje nie ominęły również kryptowalut. Solidarnie o 2,5 proc. cofają się Bitcoin oraz Ehtereum, podczas gdy cena Litecoin spada o 3,5 proc. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.