TMS Starter: 26 I

26-01-2021 07:59
Rynek wszedł we wtorek w tryb risk-off, ze spadkami na giełdach azjatyckich oraz umocnieniem dolara. Pod dużą presją znalazły się surowce, a wraz z nimi waluty surowcowe. Spadek optymizmu widoczny jest również na antypodach, gdzie AUD i NZD oddają pole bezpiecznej przystani USD.
  • Giełdy wytraciły w nocy cały impet. Spadkom oparły się jedynie szeroki indeks S&P500 oraz technologiczny Nasdaq, które zyskiwały odpowiednio 0,3 proc. oraz 0,7 proc.
  • Pod kreską znalazły się indeksy w Azji. Japoński Nikkei225 spadał o prawie 1 proc., a Shanghai Composite skurczył się o 1,3 proc. O 2,3 proc. cofnął się Hang Seng, a koreański Kospi spadał o 2,1 proc.
  • Szalę spadków zapoczątkowaną w poniedziałek przechylił ostatecznie lider Demokratów w Senacie Schumer, który przyznał, że Biden będzie starał się przeprowadzić proces legislacyjny w drodze rekoncyliacji budżetu, ale jednocześnie zaznaczył, że wprowadzenie pakietu w życie będzie miało miejsce nie wcześniej niż w połowie marca.
  • Zachowanie ryzykownych aktywów w obliczu zapowiedzi późniejszego wprowadzenia w życie pomocy fiskalnej jednoznacznie potwierdza na czym opiera się rajd ryzyka. Z pewnością niepokoi również sytuacja na polu walki z epidemią, gdzie pojawiają się problemy z łańcuchem dostaw szczepionek, co spowalnia cały proces szczepień populacyjnych.
  • Nerwowo  w Europie, gdzie premier Włoch Conte zamierza podać się do dymisji i rozpocząć prace nad utworzeniem nowego rządu. W związku z tym, że polityczne perturbacje trwają we Włoszech już jakiś czas, rynek spokojnie reaguje na doniesienia, choć euro jest słabsze pod naciskiem ogólnego sentymentu.
  • Zostając w polityce, Senat USA zaakceptował nominację Janet Yellen na sekretarza skarbu w administracji Joe Bidena. 
  • Kurs EUR/USD spada we wtorek rano o 0,1 proc. i cofa się w okolice 1,2127. Słabszy w stosunku do dolara jest także funt szterling, z kursem GBP/USD 1,3639, najniższym od blisko tygodnia.
  • Po presją znalazły się ryzykowne waluty, z AUD i NZD na czele. Popularna Aussie traci 0,4 proc., a kiwi 0,35 proc.
  • Pod wpływem słabych nastrojów rynkowych, pole oddają surowce. Ropa naftowa traci we wtorek rano 1 proc., a miedź cofa się o 0,1 proc.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.