TMS Starter: 23 XII

23-12-2021 07:46
Pozytywne informacje z frontu walki z epidemią spotkały się z odbiciem na szerokim rynku akcji. Dolar osłabił się względem głównych rywali, co z kolei umacnia złoto. Kurs ropy naftowej zatrzymał się przy ważnym oporze.
  • Badania z Wielkiej Brytanii sugerują, że ryzyko hospitalizacji z powodu wariantu Omikron koronawirusa jest niższe, niż w przypadku dotychczas dominującego wariantu Delta. Niejako potwierdzałoby to dane z RPA (ogniska nowej mutacji).
  • Informacja spotkała się z zadowoleniem inwestorów. Dow Jones rósł w środę o 0,74 proc., a notowania S&P500 umocniły się o 1,02 proc. Nasdaq100 zyskiwał na koniec dnia 1,18 proc. 
  • Na rynku walutowym dolar osłabił się dość wyraźnie względem głównych rywali. Kurs EUR/USD odbił do 1,1340, a notowania GBP/USD urosły do 1,3350. 
  • Najsłabiej w przestrzeni G10 radzi sobie defensywny jen, któremu dodatkowo nie sprzyjają słowa prezesa BOJ Kurody o tym, że słabszy jen pomaga japońskiej gospodarce. USD/JPY na poziomie 114,20. 
  • Prezes URE stwierdził, że w 2022 roku taryfy na prąd nie powinny już wzrosnąć. Złoty pozostaje dość stabilny po zakończeniu dostosowania rynkowej ścieżki stóp procentowych do nowej ścieżki inflacji, która uwzględnia zmiany w opłatach za energię.  
  • Słabszy dolar to solidne wsparcie dla notowań złota, które ponownie wracają powyżej 1800 USD za uncję. Kolejna z rzędu sesja wzrostowa może owocować próbą ataku na lokalny opór (1815 USD).
  • Na rynku towarowym swoją wędrówkę na północ zatrzymał kurs ropy naftowej. W środę cena surowca na rynkach finansowych wyraźnie rosła, a notowania WTI znalazły się na poziomie około 73 USD. O poranku notowania sa nieco niższe i opiewają na 72,8 USD za baryłkę WTI oraz 75,3 USD w przypadku ropy Brent. 
  • Departament Energii USA poinformował o spadku wielkości zapasów ropy naftowej w USA o 4,7 mln baryłek, przy jednoczesnym wzroście zapasów paliw. Nie powinno to jednak dziwić z uwagi na akumulowanie paliw przed okresem wzmożonych migracji świątecznych. 

 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.