TMS Starter: 23 III

23-03-2021 08:03
NZD/USD zalicza tegoroczne dołki po tym, jak rząd Nowej Zelandii podjął kroki na rzecz schłodzenia rynku nieruchomości. EUR/USD jest stabilny powyżej 1,19. Akcje w Azji dołują, a nastroje psują niepowodzenia w walce z pandemią i sankcje wobec Chin.
  • Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i UE nałożyły sankcje na chińskich urzędników za łamanie praw człowieka w Xinjiangu. Pekin odparł sankcjami karnymi wobec europejskich prawodawców, dyplomatów i ich rodzin.
  • Niemcy szykują się na zaostrzenie lockdownu do 18 kwietnia, aby odwrócić ostatnią falę infekcji Covid-19. Posunięcie to pojawia się wśród sygnałów, że postępy w walce z pandemią utknęły w martwym punkcie, ponieważ liczba zgonów na świecie i liczba przypadków wzrastają.
  • Rynek akcji w Azji notuje spadki z chińskim Shanghai Composite niżej o 1,3 proc. Japoński Nikkei225 traci dziś 0,61 proc.
  • Futures na S&P500 spada o 0,2 proc. po tym, jak wczoraj indeks wzrósł o 0,7 proc.  Kontrakt na niemiecki DAX traci 0,4 proc.
  • Na FX przebija się umiarkowana awersja do ryzyka z przewagą USD i JPY. EUR/USD jest stabilny przy 1,1925, a GBP/USD oscyluje wokół 1,3850.
  • Mocno traci kiwi z NZD/USD spadającym o 1,3 proc. do 0,7070 – najniżej od grudnia. Spadki wywołała decyzja rządu Nowej Zelandii, który podjął kroki w celu powstrzymania gwałtownego wzrostu cen nieruchomości, usuwając zachęty podatkowe dla inwestorów w celu ograniczenia spekulacji. Jeśli to ochłodzi rynek mieszkaniowy, osłabi presję na reakcję RBNZ i opóźni podwyżki stóp procentowych.
  • EUR/PLN zaczyna dzień tuż pod 4,60, gdzie znalazł się po wczorajszym zejściu z 4,62. USD/PLN jest na 3,8540.
  • Spokojniej na rynku liry tureckiej. USD/TRY stabilizuje się przy 7,82, ponad 7,5 proc. wyżej niż na zamknięciu w piątek po tym, jak prezydent Erdogan zwolnił prezesa banku centralnego w sprzeciwie do podwyżek stóp procentowych.
  • Ceny ropy naftowej spadają z powodu dużej podaży i obaw, że nowa fala pandemii i powolne rozpowszechnianie szczepionek w Europie spowolni ożywienie popytu na paliwo. Brent traci dziś 1 proc. i schodzi pod 64 USD/b. WTI jest niżej o 1,1 proc. na 60,9 USD/b.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.