TMS Starter: 22 X

22-10-2021 07:43
W większości pozytywny rezultat handlu w USA oraz zwyżki w Azji tworzą pozytywny obraz rynku. Dolar oddaje pole bardziej ryzykownym walutom, a na rynku surowców ponownie zyskuje gaz naturalny. Optymizm na rynku ropy naftowej zdaje się nieco słabnąć.
  • W czwartek Wall Street kończyło dzień w relatywnie dobrych nastrojach. Minimalnie pod kreską znalazł się jedynie Dow Jones (-0,02 proc.), ale dwa pozostałe duże benchmarki się zazieleniły. S&P500 rósł o 0,30 proc., a notowania Nasdaq100 umocniły się o 0,62 proc. 
  • W Azji Nikkei225 zyskuje 0,4 proc., a zwyżka Hang Seng opiewa na 0,6 proc. Shanghai Composite rośnie o 0,3 proc., a pod kreską znalazł się jedynie koreański KOSPI, którego przecena opiewa na 0,2 proc. 
  • Ponownie dużym zainteresowaniem cieszyły się walory Evergrande. Firma poinformowała o spłacie części starego zadłużenia. W dalszym ciągu jednak sytuacja dewelopera jest mocno niestabilna, stąd wzrost ceny akcji o ponad 5 proc. jest dość zaskakujący.
  • Na FX dolar oddaje pole bardziej ryzykownym aktywom. Wśród rywali z koszyka G10 wyprzedza jedynie jena. 
  • Na czoło wysuwają się waluty z antypodów oraz surowcowe. NZD/USD rośnie do 0,7165, a aussie umacnia się do 0,7475. 
  • GBP/USD znajduje się przy 1,38 pkt., a główny ekonomista BoE komentuje, że inflacja może sięgnąć 5 proc. oraz, że kluczowe będzie listopadowe posiedzenie. 
  • Listopad zapowiada się ciekawie również w RPP. W wywiadzie dla PAP członek Rady Sura przyznał, że stopy procentowe powinny stopniowo rosnąć do poziomów sprzed pandemii. Złoty pozostaje jednak bardzo słaby. EUR/PLN w okolicy 4,6060. 
  • Walutom surowcowym sprzyjają wciąż wysokie (mimo korekty) ceny ropy naftowej oraz rosnąca cena gazu naturalnego. NATGAS drożeje w piątek o 3 proc. i wyceniany jest na 5,3 USD. 
  • Po skromnej przecenie baryłka WTI kwotowana jest na 82 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 83,3 USD za baryłkę. Oba benchmarki w piątek o poranku przeceniane sa odpowiednio o 0,7 proc. oraz 1,5 proc. 
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.