TMS Starter: 22 II

22-02-2021 08:28
Niezdecydowany start tygodnia na giełdach przy braku nowych informacji. Rentowności obligacji USA idą w górę, ale nie przynosi to wyraźnego umocnienia USD. Risk-on ciągnie ceny miedzi do 9-letnich szczytów. Do wzrostów wraca ropa naftowa.
  • Rentowność 10-letnich obligacji USA rośnie dziś do 1,3940 proc. i poprawia najwyższe poziomy do roku. Ale za skokiem oprocentowania nie przynosi silnej aprecjacji USD, gdyż na FX czynnikiem równoważącym jest optymizm związany z postępującym ożywieniem.
  • Indeks DXY jest stabilny na 90,40. Większość walut G10 nie zmieniła swojego położenia względem USD. Nieco słabsze (ok. 0,2 proc.) są CHF, JPY i GBP. EUR/USD jest na 1,2120.
  • GBP/USD spada do 1,3980, odbijając od 1,4050 w nocy. Premier Wielkiej Brytanii Johnson ma ogłosić plan wyjścia z lockdownu w Parlamencie o godzinie 15:30 (czasu londyńskiego). Konferencja prasowa ma być o 19:00.
  • NZD/USD wygasił wstępne wzrosty po decyzji agencji ratingowej Standard&Poor's, która podniosła rating kredytowy Nowej Zelandii do AA+ z AA. „Obecnie wierzymy, że wskaźniki kredytowe rządu mogą wytrzymać potencjalne szkody spowodowane negatywnymi wstrząsami dla gospodarki” - zauważyła agencja ratingowa, dodając, że kraj był w stanie powstrzymać pandemię koronawirusa lepiej niż większość innych, a jego gospodarka stosunkowo szybko się odbudowuje.
  • Azjatyckie rynki akcji rozpoczęły tydzień niezdecydowanie, a weekendowe wiadomości nie dostarczyły zbyt wiele, by pobudzić nastroje w żadnym kierunku. Japoński Nikkei225 wzrósł o 0,46 proc., a chiński Shanghai Composite traci 1,5 proc., podczas gdy koreański KOPSI dołuje o 0,9 proc.
  • Futures na DAX jest niżej o 0,8 proc., a kontrakt na S&P500 traci 0,5 proc.
  • Miedź przekroczyła 8900 USD/t i osiągnęła najwyższy poziom od ponad dziewięciu lat, co jest oznaką optymizmu co do globalnego ożywienia.
  • Cena ropy naftowej WTI wraca do 60 dolarów za baryłkę (+1,2 proc.), gdyż rynek szacuje skutki wielkiego mrozu w Teksasie przy powolnym powrocie pół naftowych do wydobycia.
  • Złoty jest słabszy na otwarciu handlu w Europie z EUR/PLN wzrastającym do 4,4870 z 4 ,4790. USD/PLN rośnie do 3,7050.
  • Williams z Fed podtrzymał swoją postawę „waitn-and-see” w temacie redukcji QE. Odrzucił również obawy dotyczące wyższych rentowności, argumentując, że odzwierciedlają one poprawiającą się sytuację gospodarczą.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.