TMS Starter 21 VII

21-07-2021 07:27
Rynek akcji zdołał odbić od ustanowionych minimów z początku tygodnia. Na dzisiejszej sesji azjatyckiej widać lekkie odreagowanie, choć po dobrym początku notowań nastroje zostały ponownie ostudzone. Giełda z Wall Street radziła sobie wczoraj naprawdę bardzo dobrze. Indeks szerokiego rynku SP500 zyskał 1,52 proc.
  • We wtorek na światowych giełdach mogliśmy obserwować klasyczne odreagowanie nastrojów po poniedziałkowej, dużej awersji do ryzyka. Na giełdzie amerykańskiej Dow Jones Industrial urósł o 1,62 proc., Nasdaq100 1,23 proc. a SP500 jest wyżej o 1,52 proc. Liderami odbicia były spółki cykliczne oraz małe przedsiębiorstwa.
     
  • Wczoraj poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku budowlanego. Rozpoczęte budowy domów wzrosły w czerwcu o 6,3 proc w ujęciu miesięcznym, do wynik lepszy niż oczekiwano. Spadły natomiast pozwolenia na budowę o 5,1 proc. Budownictwo mieszkaniowe było głównym motorem napędowym ożywienia w II kwartale. Sektor ten stracił jednak impet i prawdopodobnie nie przyczyni się zbytnio do wzrostu PKB USA w II kwartale. Jedną z przyczyn są prawdopodobnie niedobory półproduktów oraz siły roboczej.
     
  • Indeks strachu VIX spadł poniżej 20 pkt. Z kolei Rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji urosły do poziomu 1,225 proc. z obszaru poniżej 1,15 proc.
     
  • Trwa sezon wyników kwartalnych w USA. Dziś dane za Q2 2021 podadzą miedzy innymi Coca-Cola (przed sesją), Johnson&Johnson (przed sesją), Texas Instruments (po sesji) oraz Verizon (przed sesją).
     
  • Indonezja podała 38,3 tys. nowych przypadków zachorowań na COVID-19, to liczby mniejsze niż te odnotowywane w ubiegłym tygodniu. Prezydent Joko Widodo powiedział, że jeśli tendencja się utrzyma to wówczas obecne ograniczenia będą stopniowo znoszone od 26 lipca. Indie zgłosiły 30,1 tys. nowych zakażeń co daje wynik najmniejszy od 125 dni.
     
  • Na europejskich parkietach również widać poprawę nastrojów. DAX odbił od średnioterminowej linii trendu wzrostowego i zyskał wczoraj 0,55 proc. Francuski CAC40 jest wyżej o 0,81 proc. w porównaniu do poniedziałkowego zamknięcia.
     
  • Na FX dolar zantował kolejny dzień aprecjacji. EUR/USD pogłębił lokalne minima i zszedł wczoraj popołudniu do poziomu 1,1755. Aktualnie para walutowa jest kwotowana 20 pkt. wyżej. Słąbo radzą sobie waluty surowcowe. AUD/USD jest najniżej od listopada 2011 roku. Para zbliża się do 0,73.
     
  • EUR/PLN po osiągnieciu poziomu 4,60 lekko zniżkował. Dziś o poranku widać jednak powrót do ruchu deprecjacyjnego polską walutę.
     
  • Na rynku ropy naftowej widać stabilizację po poniedziałkowej wyprzedaży spowodowanej doniesieniami o porozumieniu OPEC+. Dodatkowo wyprzedaż była wzmacniana odwrotem kapitału od ryzykownych aktywów. W takich warunkach surowce energetyczne znajdują się pod presją. Za baryłkę ropy brent należy obecnie zapłacić 68,91 USD.
     
  • Na rynku kryptowalut trwa wyprzedaż. Bitcoin zbliżył się do dołka z 22 czerwca. W ostatnich godzinach widać odreagowanie do poziomu 30 585 USD. Cały czas notowania znajdują się w obrębie ważnego, technicznego poziomu.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.