TMS Starter: 21 VI

21-06-2021 08:02
Silne spadki na giełdzie w Japonii i generalny risk-off w Azji, gdyż inwestorzy ważą implikacje z zeszłotygodniowego jastrzębiego zwrotu w polityce Fed. USD pozostaje mocny; stabilizacja na rynku złota i ropy naftowej.
  • Awersja do ryzyka przetacza się przez rynku na początku tygodnia, gdyż inwestorzy kwestionują siłę strategii reflacyjnej w obliczu zagrożeń inflacyjnych, które skłaniają banki centralne do zmiany nastawienia.
  • Japoński Nikkei225 traci prawie 4 proc., koreański KOSPI spada o 1 proc., ale w Chinach Shanghai Composite broni się skromnym spadkiem o 0,2 proc.
  • Kontrakt na S&P500 dołuje o 0,4 proc., a futures na niemiecki DAX spada o 0,9 proc., zapowiadając ponury start handlu w Europie.
  • Risk-off wyciąga kapitał z rynku akcji w stronę obligacji. Rentowność 10-latek USA  spadła poniżej 1,4 proc. – pierwszy raz od marca. Oprocentowanie 30-latek pierwszy raz od lutego znalazło się poniżej 2 proc. Ale rentowność 2-latek (0,26 proc.) jest na 14-mies. szczytach, gdyż rynek wycenia szybszy start podwyżek stóp procentowych Fed.
  • Na rynku walutowym USD pozostaje silny z EUR/USD zepchniętym pod 1,1670, a GBP/USD testuje 1,38. Spadek Nikkei225 i rentowności w USA ściąga USD/JPY do 109,80.
  • EUR/PLN pozostaje stabilny przy 4,55, podczas gdy USD/PLN jest powyżej 3,83.
  • Złoto ustabilizowało się po spadkach w zeszłym tygodniu, w czym pomagają niższe rentowności i wzrost awersji do ryzyka. Cena uncji rośnie dziś 0,5 proc. do 1773 USD.
  • Ropa WTI walczy o odzyskanie 72 USD za baryłkę wsparta doniesieniami, że rozmowy między światowymi mocarstwami a Iranem przeciągają się, opóźniając przywrócenie eksportu surowca z tego kraju.

Futures na DAX (DE30) spada w ślad za Azją

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.