TMS Starter: 2 IV

02-04-2021 07:47
Czwartkowa sesja na rynkach azjatyckich przebiegała w optymistycznych nastrojach w ślad za rekordami na Wall Street. OPEC+ zwiększa wydobycie, ale surowiec nadal drożeje. Za wzrost apetytu na ryzyko odpowiada pakiet fiskalny dla infrastruktury w USA.
  • Rynek w dalszym ciągu dyskontuje potencjalne korzyści wynikające z propozycji prezydenta Bidena. Pakiet stymulacyjny o wartości ponad 2 bilionów dolarów przeznaczony na infrastrukturę to okazja dla wielu firm związanych z budownictwem na zwielokrotnienie zysków w najbliższych latach.
  • Wall Street z radością przyjęła pakiet ignorując propozycję podwyżki podatków dla przedsiębiorstw. Indeks S&P500 wyznaczył nowe szczyty. Sesja kończyła się wzrostem benchmarku o 1,18 proc. do 4019 pkt. Wzrosty notowały również Nasdaq100 (1,76 proc.), a także Dow Jones (0,52 proc.).
  • Dobre nastroje podtrzymali inwestorzy w Azji. Japoński Nikkei225 zyskiwał w czwartek 1,44 proc., a 0,25 proc. powyżej poziomów odniesienia kończył dzień Shanghai Composite.
  • Najważniejszym wydarzeniem w czwartek było posiedzenie komitetu decyzyjnego OPEC+. Rozszerzony kartel zdecydował się stopniowo zwiększać wydobycie zaznaczając, że szacowany popyt będzie wyższy. W maju i czerwcu kartel wydobędzie 350 tys. baryłek więcej niż w kwietniu. Ropa naftowa drożała o około 1 proc. w skali dnia. W piątek rano baryłka WTI kosztuje 61,3 USD.
  • Na FX panuje relatywny spokój w oczekiwaniu na dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Obserwujemy niską, świąteczną zmienność, która może się zwiększyć tuż przed publikacją. Dolar oddaje pole bardziej ryzykownym walutom. AUD/USD odbija do 0,7630, a NZD/USD umacnia się do 0,7040. Kurs EUR/USD niemal nie zmienia swojego położenia i znajduje się w okolicy 1,1780.
  • Dolara przestały wspierać rentowności obligacji, które w piątek wynoszą 1,6690 proc. w przypadku amerykańskich 10-ciolatek, wobec szczytu 1,77 proc. w bieżącym tygodniu. 
  • Wysoko utrzymują się notowania bitcoina. Za jeden token inwestorzy płacą w piątek około 59,5 USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.