TMS Starter: 19 III

19-03-2021 08:08
Wysokie rentowności obligacji USA wywierają presję na ryzykowne aktywa. Giełdy w Azji idą w ślad za czwartkową przeceną Nasdaq. USD utrzymuje wczorajsze zyski. Ropa naftowa bez prób odbicia. Decyzja Banku Japonii bez niespodzianek.
  • Rentowności obligacji skarbowych USA dyktują nastroje na rynkach finansowych. Wczorajsze wyjście 10-latego powyżej 1,70 proc. wywołało przecenę spółek technologicznych na Wall Street, przynosząc spadek Nasdaq100 o 3,13 proc. S&P500 spadł o 1,48 proc.
  • Giełdy w Azji idą śladem USA. Chiński Shanghai Composite traci 1,9 proc., Hang Seng spada o 2,2 proc., a koreański KOSPI dołuje o 0,9 proc.
  • Chińskie akcje mogą dodatkowo wyrażać zaniepokojenie gorącą wymianą między chińskimi i amerykańskimi dyplomatami podczas pierwszych rozmów w erze Bidena, które odbywają się na Alasce.
  • W Japonii Nikkei traci 1,4 proc. Bank Japonii zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopę procentową na -0,1 proc. i cel dla rentowności 10-letnich obligacji na 0 proc. Rozszerzono dopuszczalny zakres wahań dla rentowności do 0,25 pkt proc. z 0,2. Z oświadczenia usunięto dolny roczny limit dla zakupu ETF. Decyzja potwierdziła wczorajsze spekulacje prasowe i nie stanowiła zaskoczenia. USD/JPY jest stabilny przy 108,90.
  • Na FX noc przebiega spokojnie, ale USD utrzymuje zyski z czwartku, wymazując wcześniejsze straty po gołębim wydźwięku decyzji FOMC. EUR/USD jest na 1,1920, GBP/USD siedzi na 1,3920.
  • Złoty i waluty regionu pozostają pod presją pogarszających się nastrojów. EUR/PLN zaczyna dzień na 4,6190.
  • WTI spada o 1 proc. do 59,4 USD/b po tąpnięciu o ok. 8 proc. w czwartek do 6-mies. minimów. Nie było konkretnej informacji za ruchem, co wskazuje na obawy inwestorów o za wysokie ceny w obliczu nerwowości na rynkach. Nowe restrykcje w Europie podnosząc obawy o perspektywy popytu.
  • W temacie koronawirusa, UE ponownie uruchamia szczepionki Astra po zatwierdzeniu ich bezpieczeństwa Europejską Agencję Leków. Francuski rząd ogłasza lockdown Paryża i okolic na miesiąc.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.