TMS Starter: 17 XII

17-12-2021 07:37
Powoli dobiega końca tydzień banków centralnych. W ostatecznym rozrachunku dolar nieco stracił względem głównych rywali. Czwartkowa sesja na rynku akcji kończyła się w słabszych nastrojach, a schłodzenie sentymentu widać również na rynku surowców. Złoto rośnie do poziomów najwyższych od początku miesiąca.
  • Europejski Bank Centralny zostawił w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie i dokonał pewnej rekalibracji w programach skupu aktywów. EUR/USD odbił jednak dość wyraźnie w okolice 1,1340, gdyż prezes Lagarde w trakcie konferencji wydała się być mniej gołębia niż przyzwyczaiła do tego rynek.
  • Zdecydowanym zaskoczeniem była decyzja Banku Anglii, który zdecydował się podnieść główną stopę procentową o 15pb (do 0,25 proc.), jednocześnie pozostawiają skalę skupu aktywów na niezmienionym poziomie. Funt zyskiwał względem większości rywali, a kurs GBP/USD urósł do 1,3330.
  • W nocy Bank Japonii utrzymał stopy na niezmienionym poziomie. USD/JPY oscyluje wokół 113,55.
  • Piątek rano na FX to słabość przede wszystkim walut z Antypodów. AUD/USD cofa się do 0,7170, a kurs NZD/USD spada w okolice 0,6780. Słabość przypisywana jest pogarszającej się sytuacji epidemicznej.
  • Bardziej jastrzębie ruchy dużych banków centralnych z niezadowoleniem przyjął w czwartek rynek akcji. Dow Jones zniżkował o 0,08 proc., a S&P500 tracił 0,87 proc. Najgorzej radził sobie jednak Nasdaq100, którego notowania cofnęły się o 2,47 proc.
  • Słabszy sentyment podtrzymywany jest przez inwestorów z Azji. Japoński Nikkei225 cofa się o 1,8 proc., a Hang Seng traci 1,25 proc.
  • Na rynku surowców wyróżnia się złoto, którego cena jest najwyższa od początku miesiąca. Osłabienie dolara dało przestrzeń do odreagowania, a uncja kruszcu wyceniana jest obecnie na 1805 USD.
  • Srebro zaliczyło w czwartek wyraźną próbę umocnienie przejściowo rosnąc o 2 proc., ale w piątek rano ruch nie jest kontynuowany. Uncja metalu wyceniana jest na 22,5 USD.
  • Ropa naftowa zatrzymała ruch aprecjacyjny w okolicy 50 proc. zniesienia wewnętrznego. Baryłka WTI wyceniana jest obecnie na 71,35 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 74,2 USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.