TMS Starter: 16 XII

16-12-2021 07:40
Rezerwa Federalna przyspieszyła proces wychodzenia z programu skupu aktywów, a termin pierwszej podwyżki stóp procentowych, wyceniany przez rynek, wyraźnie się przesunął. Rynek przyjął komunikat relatywnie dobrze, a materializacja ryzyka sprzyjała większości aktywów.
  • Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w USA pozostały na niezmienionym poziomie, a tempo taperingu zostało zwiększone. Zgodnie z nowa strategią Rezerwa Federalna będzie ograniczać skup aktywów o 30 mld USD miesięcznie (podwójny wzrost). W takim scenariuszu QE zostanie wygaszone w marcu przyszłego roku.
  • Rynek z 90 proc. prawdopodobieństwem wycenia podwyżkę w trakcie kwietniowego posiedzenia, ale aż 50 proc. stawia na termin marcowy. Mediana oczekiwań członków Fed co do ścieżki stóp procentowych (dot plot) przesunęła się w kierunku 3 podwyżek w przyszłym roku oraz 3 kolejnych w 2023 roku. Niezmiennie jednak docelowy poziom wyznacza 2,5 proc.
  • Rynek akcji przyjął komunikat z dużym spokojem. Inwestorzy podążyli scenariuszem, w którym podwyżki oznaczają, że sytuacja gospodarcza w USA jest bardzo dobra. W takim biegu zdarzeń spółki z Wall Street mogą zostać jej beneficjentem i notować dobre wyniki finansowe.
  • Środowa sesja w USA kończyła się w dobrych nastrojach. Dow Jones zyskiwał 1,08 proc., a S&P500 wspiął się o 1,63 proc. Najmocniej zyskiwał jednak Nasdaq100. Notowania technologicznego benchmarku urosły o 2,15 proc.
  • W trakcie handlu azjatyckiego optymizm jest w większości podtrzymywany. Japoński Nikkei225 zyskuje 2,15 proc., a Shanghai Composite dodaje 0,5 proc.
  • Na FX dolar pozostaje jednym z najsilniejszych przedstawicieli G10, choć po decyzji FOMC przejściowo tracił. Zmienność nie jest jednak duża, a rynek czeka na działania innych ważnych banków centralnych (EBC, BOE).
  • W czwartek o poranku EUR/USD kwotowany jest na poziomie 1,1290, a kurs GBP/USD opiewa na 1,3250.
  • Słabo radzą sobie AUD oraz NZD, które w relacji do dolara cofają się do poziomów odpowiednio 0,7160 oraz 0,6770.
  • Roszady w ministerstwie finansów w Turcji nie sprzyjają lirze, która słabnie kolejną sesję z rzędu. Kurs USD/TRY opiewa już na ponad 15 pkt.
  • Na rynku surowców dobrze radzi sobie ropa naftowa, która zyskiwała po wyraźnym spadku zapasów surowca w USA. Baryłka WTI wyceniana jest na 71,7 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 74,5 USD.
  • Ostrzejszej polityki pieniężnej w USA nie wystraszyło się złoto. Kurs odrobił część strat i w czwartek znajduje się na poziomie 1784 USD.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.