TMS Starter: 15 VII

15-07-2021 07:51
Wystąpienie szefa Fed Powella w amerykańskim Kongresie wsparło rynek akcji, ale nie pomogło dolarowi. Wzrost zapasów paliw w USA ściąga notowania ropy, a w konsekwencji wpływa na wycenę walut surowcowych.
  • W trakcie środowego sprawozdania z działalności Rezerwy Federalnej w Kongresie Powell przyznał, że nie są obecnie spełnione warunki do ograniczania skupu aktywów wskazując na niestabilny rynek pracy, a inflacja ma jego zdaniem charakter przejściowy. Wypowiedź odczytana jako gołębia wsparła rajd ryzyka na rynku akcji. 
  • S&P500 kończył dzień 0,12 proc. (nowe maksima) powyżej poziomów odniesienia, a notowania indeksu Dow Jones dodały 0,05 proc. Pod kreską znalazł się Nasdaq100, który tracił 0,22 proc. Inwestorzy wyrażają mieszane uczucia po otwarciu sezonu wyników kwartalnych. 
  • Również handel w Azji nie jest jednoznaczny. Hang Seng dodaje około 1,2 proc. przy wzrostach Shanghai Composite na poziomie 0,4 proc. Traci natomiast japoński Nikkei225, którego notowania cofają się o 1,2 proc. 
  • Notowania terminowe indeksu DAX nie dają wskazówek odnośnie kierunku na otwarciu rynku kasowego. 
  • Na rynku walutowym dolar oddaje część zysków, ale zmiany są niewielkie i wciąż pozostaje jedną z najsilniejszych walut przestrzeni G10. EUR/USD o poranku znajduje się w okolicy poziomów odniesienia przy 1,1840. 
  • Tracą waluty surowcowe. AUD/USD cofa się do 0,7465, a notowania USD/CAD odbijają do 1,2530. Bank Kanady utrzymał w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa procentowa 0,25 proc.), ale ograniczył tempo skupu aktywów o 1 mld CAD (do 2 mld CAD tygodniowo). 
  • Na rynku towarowym tanieje ropa naftowa. Pomimo, iż rafinerie pracują na pełnych obrotach wzrost zapasów paliw w USA sugeruje spadek popytu na produkty ropopochodne. Notowania ropy WTI cofnęły się do 72,5 USD za baryłkę, podczas gdy ropa Brent wyceniana jest na 74,2 USD za baryłkę. 
  • W okolice 55-sesyjnej średniej kroczącej zawędrowały notowania złota. Uncja kruszcu kosztuje już 1827 USD. 

Notowania instrumentu GOLD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.