TMS Starter: 15 VI

15-06-2021 08:10
Spokojnego handlu ciąg dalszy w oczekiwaniu na przekaz Fed w środę. Giełdy w Azji bez zdecydowanego kierunku pomimo nowych rekordów na Wall Street; na FX lekka przewaga walut surowcowych; rosną ceny ropy naftowej. EUR/USD pozostaje ponad 1,21, złoto krąży blisko 1865 USD/oz.
  • Giełdy w Azji nie podchwyciły pozytywnego sentymentu z Wall Street, a optymizm został zneutralizowany przez powracających po długim weekendzie inwestorów z Chin, gdzie spadki wywołały obawy o ograniczenia płynności w sektorze finansowym.
  • Shanghai Composite traci 0,8 proc., a Hang Seng spada o 0,7 proc. Ale japoński Nikkei225 jest wyżej o 1 proc.
  • W poniedziałek sesja na Wall Street zakończyła się wzrostem Nasdaq100 o 0,93 proc., podczas gdy S&500 zamknął się na nowym szczycie (+0,18 proc.). Dow Jones spadł o 0,25 proc. Dziś futures na S&P500 zyskuje 0,2 proc.
  • Przed sesja w Europie kontrakt na niemiecki DAX jest wyżej o 0,4 proc.
  • Inwestorzy czekają na wskazówki od Fedu dotyczące przyszłości programu skupu aktywów i długości trwania ultra-ekspansywnej polityki pieniężnej.
  • Na razie dolar pozostaje stabilny z indeksem dolarowym DXY nieoddalającym się od 90,50. EUR/USD jest na 1,2126, a GBP/USD stoi przy 1,4120. NZD i CAD są najsilniejszymi walutami w G10, ale zmienność jest niska.
  • EUR/PLN wzrósł do 4,5250, gdyż rynek dyskontuje gołębi przekaz prezesa NBP z piątku.
  • Ceny ropy naftowej powoli maszerują na północ – dziś WTI i Brent rosną o 0,3 proc. do odpowiednio 71,1 USD/b i 73,1 USD/b. Stabilna jest cena złota przy 1865 USD/oz po wczorajszym przejściowym tąpnięciu do 1850 USD. Traci za to miedź w Szanghaju (-2,2 proc.), gdyż traderzy obawiają się ograniczeń dla handlu ze strony władz.
  • Bitcoin targany jest pośród nawału komentarzy, na krótko wznosząc się powyżej 41 000 USD, aby potem wrócić niżej. Waluta cyfrowa zyskała na popularności po tym, jak doświadczony menedżer funduszu hedgingowego Paul Tudor Jones w wywiadzie telewizyjnym ponownie poparł monetę.
Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.